| TheTiger a întrebat:

Salut.Am o placa de rami de 4GB, Kingston, 1333MHz.As vrea sa-mi mai cumpar o memorie de 2GB, tot de la Kingmax (nu neaparat). Acum, am cateva intrebari:

1.Memoriile trebuie sa fie de aceeasi frecventa? Adica, pot sa am o placa de 1333MHz, si una de 800MHz sau de 1600MHz?
2.Se poate avea 2 placi de ram de memorie diferita?
3. Daca se poate punctul 2. , ce-mi recomandati? Sa iau o placa de ram de 4 GB, 1333MHz, Kingston (Ca prima) la 170 Lei sau una de 2GB la 90 Lei?
4.Ce este Memoria "ValueRAM Memory"?

Răspuns Câştigător
| ЯάdµСЦ a răspuns:

1. Ar trebuie cam de aceeași frecvență. Ar fi o problemă dacă nu sunt pe aceeași frecvență.
2. Da.
3. Poți să iei de 4 GB, dar e mai costisitor. Eu îți zic să iei tot de 2 GB, este și așa destul. :)
4. E ceva special la Kingston, e ceva în plus.
+ BONUS
Ți-am găsit o memorie fix ca a ta de 4 GB, de aceeași frecvență, de 240 de lei. Nu știu dacă o să poți să o iei, dar eu ți-o recomand cu plăcere. http://www.emag.ro/......ELVH2BBBM/
Ăsta e site-ul. Sper că te-am ajutat. Ciao! :)

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

ValueRAM Memory se referă la latenţa memoriei, în sensul că acset tip de ram este mai latent comparativ cu cel Performance.Dar asta diferă de la producător la producător.
Ceea ce vrei tu să faci să pui 6 Gb ram în sistem nu recomand.Din start pică dual channel-ul care oricum la tin nu există, ceea ce va duce la o creştere neseminificativă a performanţelor sistemului.Cu alte cuvinte arunci banii pe fereastră, în upgrade-ul ăsta, şi da memoriile trebuie să fie de aceeaşi fregvenţă.
Mai bine strâge nişte bani şi dacă placa de bază suportă 8 gb ram mai ia un modul identic de RAm, asfel ramul va lucra în dual channel şi se va vedea diferenţa de performanţă.
Succes

| TheTiger explică (pentru DeyCj):

Deci,totusi care-i mai bine? Sa bag 2 GB sau 4GB?
Da, placa suporta 8gb, faza-i ca nu stiu daca sa astept sau nu...Nu folosesc compu pentru gaming, pentru gaming avand xbox-ul happy

| DeyCj a răspuns (pentru TheTiger):

Părerea mea este că nu merită și nici nu are sens investiția, îń cazul tău.Mai bine mai așteaptă sau schimbă ram-ul de 4 Gb cu un modul dual channel 2x2 Gb.Pentru gamming 4 gb ram sunt suficienți.Succes

| TheTiger explică (pentru DeyCj):

Dar compu meu ia freeze-uri dese.De la ce poate fi?

| TheTiger explică:

De 4GB am gasit la 155 lei resigilate happy.O sa iau dinalea.MERSI!

| alinaalin955 a răspuns (pentru TheTiger):

Ce resigilate? N-am mai auzit de memorii RAM resigilate.
Pune link-ul sa vad, daca vrei.
Poate ai gasit pe vreun site unde au fost mai demult, acum nu mai au in stoc.

| TheTiger explică:

Am rezolvat-o...iau una la 155 lei.Mersi! Mai pun o intrebare, puteti sa-mi raspundeti daca stiti va rog. happy

| TheTiger explică:

Resigilate de la eMag happy.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TheTiger):

Am vazut, sunt bune, au doar 3 ani garantie dar nu este o problema.
Cand raspuzi la cineva, dai click pe raspunde, unde scrie cu albastru.
La fiecare scrie ''raspunde'' cu albastru.
Astfel cel caruia ii raspunzi va fi anuntat, ii va aparea in stanga sus la notificari.
De exemplu tu i-ai raspuns lui ЯάdµСЦ ca ai gasit resigilate mai ieftine, dar el nu stie ca i-ai raspuns.

| alinaalin955 a răspuns:

Http://bit.ly/1bLeWoe
Mai trebuie 12 sau 14 lei transportul sau ca platesti ramburs, nu stiu exact, oricum 12 sau 14 lei.
De care ai, ca spui Kingston si apoi Kingmax?
Ai 4 GB mai pui 4 ca este mai bine 8 decat 6, suporta placa de baza 8 GB?