| Cristian12321 a întrebat:

am o placa video Saphire r9 280x direct cu II si am observat ca al doilea fan nu se invarte. Daca-l invart manual de cateva ori cu degetul incepe sa se invarta dar se opreste dupa cateva minute. Sa fie pe moarte sau vreo problema la placa/software? Sau poate fi vreun feature de la saphire pentru aceasta placa dar nu prea cred...Am vazut uneori al 2-lea fan ca se roteste fara sa-i fac nimic dar avand in vedere ca ultima oara cand am verificat eram intr-un joc si nu se rotea iar placa avea 65-70 grade C ma pune pe ganduri... Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| TudyCFR a răspuns:

Poate setarile ii sunt facute sa poarneasca numai la temperaturi foarte mari. Incearca sa te uiti daca sunt conectate toate bine si sa fie curatate, iar daca nu porneste nici asa atunci probabil s-au dus.

| Cristian12321 explică (pentru TudyCFR):

Mda aparent porneste automat la o temperatura mai mare de 75-80 grade C.
Multumesc pentru ajutor.

1 răspuns: