| andreyksd a întrebat:

Salut, am o problema cu o placa de baza Asus p7h55d-m pro, când îi dai să pornească sta 5 sec apoi se resetează și merge așa aiurea, nu afișează nimic nu bipaie, iar fan-urile merg foarte încet, treabă a inceput așa, eu aveam 4 plăcuțe de 4gb fiecare pe ea și am zis că sa pun 4×8gb și după upgrade când am pornit-o s-a restartat instant și numai așa face, am pus înapoi plăcuțele vechi și tot nu merge, am găsit pe net că suporta maxim 16 GB deci de asta nu mergeau cele de 8, insa nu înțeleg ce s-a stricat, am incercat cu alt procesor și tot degeaba, am incercat procesorul asta pe alta placa și merge

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa pui doar o singura memorie de 4Gb, pe rand, in cele patru sloturi.
- daca problema persista, atunci treci la punctul (2)
- daca PC-ul porneste testand toate sloturile, atunci pune inapoi, pe rand, toate memoriile de 4Gb, incercand de fiecare data
- daca doar intr-un numar de sloturi functioneaza (nu in toate, atunci treci la (2)

2. Incearca sa alimentezi sistemul cu o alta sursa, verifivata, de putere egala sau mai mare.

3. Daca (2) nu a rezolvat problema, atunci problema este la placa de baza, s-a vatamat. Verifica vizual toate condensatoarele electrolitice tip "butoias", daca nu este careva umflata (in special pe cele de langa sloturile de memorie, respectiv de langa mufa de alimentare si procesor). Condensatoarele umflate trebuie inlocuite cu altele noi, de calitate, de capacitate egala cu cele originale, respectiv tensiune egala sau mai mare.

In cazul ca nici (3) nu a rezolvat problema, atunci trebuie inlocuita placa de baza.

| andreyksd explică (pentru Bula):

Sursa e un corsair cx650
Nu merge cu nici un fel de rami in nici un fel de slot

| Bula a răspuns (pentru andreyksd):

Prezumtia mea este ca, probabilitatea e peste 80% ca s-a defectat placa de baza.
Daca ai incercat memorii de alta tensiune sau curent consumat mai mare decat cele admise de placa, atunci probabil s-a ars stabilizatorul integrat pe placa de baza (ceea ce este cam greu si scump de reparat).

Restul de 20% sunt defectarea sursei sau alte defecte electronice (condensatoare etc.).

| andreyksd explică (pentru Bula):

Exista vreo șansă să se fi dus biosul? Adică condensatori nu are stricați, circuite nu

| Bula a răspuns (pentru andreyksd):

Biosul? NU.
Probabil careva circuit de stabilizare, din alimentarea memoriei.
Sanse sa gasesti un asemenea circuit comercializat sunt mici.
De obicei se schimba placa de baza cu totul, fiind considerat ca modul component independent.

| Eugen80 a răspuns:

1. Scoti din priza calculatorul.
2. faci reset de BIOS;
3. lasi o singura placuta pe slotul 1 de memorie din cele care au mers;
4. pornesti sistemul si vezi cum se comporta.
- Niciodata nu umbli la nimic din interior fara sa scoti calculatorul din priza!

| AlexMh a răspuns:

Fa un reset de bios pentru inceput si mai vedem de acolo. De cele mai multe ori o ia biosul razna in cazul schimbarii ramilor. Si incearca si combinatii de placute, e posibil sa ai defecte, desi foarte ciudat ca nu ai tonuri de beep. Ai difuzorul conectat pe placa de baza?

| andreyksd explică (pentru AlexMh):

Este conectat, insa am scos biosul din acea "mufa" să zic așa și cu el și fără el are aceleași simptome

| AlexMh a răspuns (pentru andreyksd):

Nu stiu ce inseamna ca ai scos biosul din acea mufa. Trebuie scos cablul de alimentare din calculator, dupa care scoti bateria de pe placa de baza, si apesi de cateva ori timp de 10 secunde butonul de power ca sa se descarce condensatorii, dupa care pui bateria la loc, alimentezi si ii dai drumul. Faci toate astea cu o singura placuta de ram conectata. Si repet, ai difuzorul conectat pe placa de baza? Trebuie sa fie un difuzor mic in forma de cilindru conectat cu doua fire si un jumper de placa de baza. Daca nu il ai, nu au de unde sa ti se auda beepurile deci nu avem cum sa diagnosticam (in cazul ca ar scoate si vreun beep).

| andreyksd explică (pentru AlexMh):

Biosul este mai nou piesa de schimb, vine pe orice placa sub forma unui circuit cu 8 pini, are un fel de soclu unde se prinde, m-am gândit să ii reprogramez altul insa nu vreau sa pierd 100 de lei, am crezut că poate a mai pățit cineva

| AlexMh a răspuns (pentru andreyksd):

Sper ca 100 de lei e circuitul nu placa laughing Nu exista si nu va exista niciodata bios fara baterie, cauta fiindca e pe sub placa video. E mai mica decat cea pe care o stii normala.

| andreyksd explică (pentru AlexMh):

Nu am zis că nu are baterie, mai citește odată și tocmai frate că placa pe olx e 150 de lei și de asta sunt curios daca se repara in modul asta, o am de noua, de vreo 2-3 ani și era într-un PC pentru software de telefon, folosita basic iar sa iau alta după olx e ciudat că nu știi ce cumperi

| AlexMh a răspuns (pentru andreyksd):

Ai zis ca ai scos biosul "din mufa", "din mufa" scoti bateria, nu biosul, biosul este in continuare pe acel chip care l-ai descris mai jos. Descriindu-mi-l in modul acesta am inteles ca singura ta metoda pe care o ai e sa il rescrii. Stai linistit nu e 100 de lei chipu. Iti iei 20 de chipuri de la chinezi cu banii aia daca astepti putin si ti-l reprogramezi singur (daca ai sculele) happy Aia la 150 de lei nu e placa de baza de la care poti avea vreo pretentie. Placa de baza si sursa adunate trebuie sa faca 50% din pretul calculatorului tau. In mod normal nu te uiti la o placa de baza mai ieftina de 400 de lei. Asta e riscul cu lucrurile cumparate second hand, nu stii ce cumperi, ca si daca arata urat sa zicem, daca ti-o iau si ti-o sterg bine cu alcool izopropilic ti-o fac ca nou, nici nu zici ca e folosita. Strange bani si ia-ti ceva calumea, vine Pastele o sa fie reduceri! Si tine minte, o placa de baza cu probleme poate sa iti afecteze restul componentelor. Sfatul meu incearc-o pentru inceput si cu alta sursa.

| andreyksd explică (pentru AlexMh):

Știu că acea componenta e un dolar parca pe AliExpress însă cu programatul e mai greu fiindcă nu am cele necesare, in mare cred că mai degrabă îmi iau tot ce trebuie și incerc să îl rezolv eu

| AlexMh a răspuns (pentru andreyksd):

Pai o sa iesi mai ieftin asa, dar o sa astepti ceva pana in vine de pe Ali. Bine se gaseste si in Ro, dar ajungi mai scump. Daca iti cumperi vezi sa aiba modul cu clesti de contact, ca sa nu fii nevoit sa mai dezlipeste chipul de pe placa de baza. Poti sa il reflashuiesti chiar pe asta de il ai, daca nu e prajit.