| gIiiIolil a întrebat:

Salut, am o problema cu PC-ul, Sacadeaza la orice joc. 2GB RAM Procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6400+ 3.20 GHz Windows XP Placa video nVidia GEFORCE 610.
Daca mai trebuie sa zic ceva detalii, spuneti-mi. Dau funda celui care ma poate ajuta. (Scuze pnetru dublu post )

11 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Clar este problemă de la Windows. Încearcă Windows 7, la mine merge perfect.

| Nickname1890 a răspuns:

Spune-mi ce jocuri iti sacadeaza?

| Nickname1890 a răspuns:

Si la ce rezolutie te joci

| gIiiIolil explică (pentru Nickname1890):

Pai cel mai mult imi sacadeaza Minecraft, si rezolutia este undeva la 1024 x 800 asa ceva, jocului ii trebuie 512 mb RAM...

| Nickname1890 a răspuns (pentru gIiiIolil):

In primul rand asigura-te ca ai ultimul driver pentru placa video instalat.

Daca tot sacadeaza sistemul nu este totusi unul foarte performant. si legat de minecraft sa vedem:
MINECRAFT Recommended Requirements:
CPU : Intel Pentium D or AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz
RAM : 4GB
GPU : GeForce 6xxx or ATI Radeon 9xxx and up with OpenGL 2 Support (Excluding Integrated Chipsets)

La RAM ai sub cerintele recomandate deci si de aici s-ar putea sa fie problema.

| gIiiIolil explică (pentru Nickname1890):

Ok, am 2GB RAM, cum de unui prieten care are minecraft si 1 GB RAm, nu-i sacadeaza? aia 4GB RAM sunt facatura, pe siteul official sunt 512 mb ram, si nici nu trebuie mai mult. Placa video am luat-o in septembrie, driverul este de atunci, nu am primit notificari in legatura cu aparitia unui nou driver

| Nickname1890 a răspuns (pentru gIiiIolil):

Nu trebuie sa primesti notificari apar cam lunar drivere noi. Incearca sa-l instalezi pe ultimul aparut si vezi daca e vreo imbunatatire.

Ce placa video are prietenul?

| gIiiIolil explică (pentru Nickname1890):

Cred ca o are integrata in PC, adica nu are placa separata, cumparata, este integrata in procesor, stiu sigur ca are 256 mb

| HardCore7750 a răspuns:

Probabil ii stricat windows-ul

| YoBuDy a răspuns:

2Gb de ram. in opinia mea este cam mica... lasa si tu liber macar 1 Gb din 2 si vezi daca iti mai sacadeaza, daca da, eu zic sa reinstalezi windows-ul.

Succes

| Generalul a răspuns:

Instaleaza Everest, vezi daca nu se supraincalzeste procesorul sau placa video, vezi apoi daca ai suficient spatiu liber pe hard (poate fi si asta o problema), vezi cate aplicatii mai rulezi (antivirusi, alte programe etc) atunci cand te joci. Daca ai windows-ul instalat de mai mult de 1 an jumatate, doi, ar fi bine sa il reinstalezi...