| Andrei_Marius_1999 a întrebat:

Am o unitate pc la care mi s-a defectat hardul wd blue 500gb. Am achiziționat un wd blue de 1tb in locul celui precedent. Problema e ca bufferul( nu stiu ce este ala) la cel vechi era pe 32bit, si la cel nou e pe 64bit. Cand bag windowsul in unitate, merge tot pana la partitii. Acolo sunt blocate toate comenzile, nu e nici o partitie in acea lista, si singura optiune e load driver, care accesata imi da un fel de eroare. E din cauza ca acel buffer e pe 32 si nu pe 64 ca hardul? Sau alta problema?

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Cablu SATA defect.

| DavidoffUser a răspuns:

Intra in device manager >storage management si dai assign letter pentru fiecare partitie.

| Andrei_Marius_1999 explică (pentru DavidoffUser):

Nu e instalat Windows-ul. Asta e problema

| DavidoffUser a răspuns (pentru Andrei_Marius_1999):

Si nu te-ai gandit sa spui de la inceput?
https://answers.microsoft.com/......369f7fae6f
Hardul nu e formatat si n-are partitii, n-are litere, n-are nimic, urmeaza pasii din ghidul asta si esti ok.

| Andone_Septimiu_2000 a răspuns:

Bufferul se refera la viteza de accesare a datelor. Nu HDD e problema. Acolo windows-ul iti cere drivere pentru sistem. Daca pc-ul avea niste cd-uri cu drivere trebuie sa le introduci. Daca nu ai primit cd-uri cu drivere, cauta-le pe net si pune-le pe un stick.
Daca calculatorul era preconstruit, atunci driverele necesare cel mai probabil sunt pe hdd-ul stricat. Du-te la un service iti recuperezi datele de pe el si sa il clonezi pe cel functional.