| adyurs a întrebat:

Salut, Mi-am luat recent un ssd de un tb si vreau sa instalez windowsul pe el printr-un laptop la care am renuntat la hdd. Practic tot SSD-ul este de la 0. Cum ar trebui sa il partitionez? Sa fac doar o partitie sau 2 ca pe un hard disk?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

1 partitie. Eu asa il am, si e tot de un TB. Asta cu 2 partitii... e de moda veche. E de pe timpul cand iti stocai pozele, filmele, muzica si documentele pe o partitie si pe cealalta instalai OS-ul. Daca se intampla ceva, stergeai doar partitia cu OS-ul si iti pastrai documentele, muzica, etc. Acum astea se tin in Cloud sau altundeva, deci nu mai exista problema asta.

Daca totusi vrei sa-ti stochezi chestii pe el si sa nu le stergi de fiecare data cand reinstalezi Windows-ul si apoi sa le copiezi iar si tot asa, fa 2 partitii.

| Salontanul a răspuns (pentru Ineys):

Ai dreptate! Eu nu am aproape nimic pe SSD in afara sistemului de operare. Restul le tin in Cloud. Ma uit la tineri si ma minunez ca le trebuie HDD-SSD-uri tot mai mari ca sa tina prostii pe ele si cand crapa se aleg cu praful de pe toba!

5 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Da. Daca vreodata iei un virus si poti scapa doar prin reinstalarea windowsului. La reinstalare fara partitie stergi automat toate documentele si pozele... La hdd ai avut partitie?

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista relevanta, poti avea cate partitii vrei.

| Algo098 a răspuns:

Eu as face o partitie de 250GB pentru windows si o partitie pentru date.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Recomand doua partitii.
Primara pe SSD si restul pe HDD deoarece ssd-ul din cauza upgrade-urilor, el o sa se umple de fisiere nedorite (gunoaie).
Poti sa ramai numai pe SSD daca il transporti in rucsac din motive ca hardul are elemente mecanice, desi daca se umple, se poate misca mai greu.
O alta varianta ar fi cea in care sa cumperi un rack hdd mai special pe care laptop-ul sa o citeasca ca pe o partitie.
Nu e o recomandare, dar eu folosesc Ubuntu deoarece are upgrade-uri extrem de minime.
Succes.