| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu PC-ul. De cateva zile, cand il pornesc misc cursorul de mouse si se blocheaza, si trebuie sa dau restart, dupa ce dau restart nu se mai aprinde monitoru, trebuie sa'l las asa cateva minute dupa sa dau iar restart, dupa iar se blocheaza de cateva ori...si tot face figuri, ajutati-ma va rog frumos!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cred că e plin de viruşi, reinstalează Windows-ul şi pune-ţi antivirus Avast 7!

| roby2pac a răspuns (pentru bursuc001):

Nu are nici un virus, si windowsul abia la'm reinstalatcrying

| bursuc001 a răspuns (pentru roby2pac):

Ai formatat hardul când l-ai reinstalat?

Ai verificat driverele, sunt intacte; poate ai "pierdut" vreun driver?
Ar fi trebuit să reinstalezi şi driverele ( de pe cd ) după ce ai reinstalat Win, dacă ai reformatat hardul...

| roby2pac a răspuns (pentru bursuc001):

Mi l-a reformatat un specialist, si in primele 2 saptamani a mers super...si acum figurile, am auzit ca trebuie sa defragmentez, asta fac acum... dau ca poate fi placa video miscata, e adevarat?

| DeyCj a răspuns (pentru roby2pac):

Depinde cum îi prinsă placa video. Dacă nu o lurcrat meșterul „Dorel" prin calculatorul tău nu ar avea voie să miște, numai în cazur unor șocuri mecanice puternice.cine știe ce specialist ți-o fin instalat windows-ul și de pe unde l-o fi procurat.Că în mopd normal nu ar trebui să ai probleme cu el de loc.Nu conteaza de cât timp ai instalat windows-ul ci de cât de eficient este antivirusul ce îl ai mai ales(că cel mai bun antivirus îi utilizatorul) utilizatorul unde și ce site-ri accesează, deci nu e o regulă cadă ai instalat windows ieri nu ai viruși în sistem.Virușii pot migra și de pe o partiție pe alta, pot migra și din sectorul de boot, și mai ales di aplicațiile ce le intalezi.Succes

| viorelmmv a răspuns:

Instaleaza mouse pentru ca probabil nu-l mai ai instalat si nu-l recunoaste si til opreste antivirusul, sau in cel mai rau caz instaleaza windows-ul din nou

| roby2pac a răspuns (pentru viorelmmv):

Nu e nici de la mouse, ca merge sa'l misc, ca dupa vreo 5-6 restarturi isi da drumul si merge...