| Florin_2034 a întrebat:

SALUT TPU! am un windows xp pe un cd si as vrea sa il instalez .Am incercat se instaleaza si apoi zice ca da restart la pc si cand da restart imi apare sa il istalez da chestia e ca nu stiu cum sa formatez D si C !FUNDA

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Banuiesc ca in c ai avut vechiul windows, c-il formatezi cand instalezi windows-ul, alegi optiunea format prtion ntfs.D-ul il formatezi dand clik drepta pe partie si format! Ps fat32 e pentru systemele vechi sau partile de 4-5 gb, deci nu selectezi.

| ku990 a răspuns:

Ai foarte multe greseli de ortografie.
Dar am inteles ca nu poti formata d si c
Asta se face in urmatorul fel:
1.pui cd-u cu windows
2.da-i restart la calculator
3. intri in setup
4.cand iti va parea sa dai enter to continue si r pentru repaire tu dai enter.
5. apoi apesi f8 pentru a accetpta termeni si conditiile
6.Acum poti formata. Iti va aparea c si d. Daca vrei sa formatezi c epsi d, enter, L
daca vrei sa formatezi d, te duci pe el si dai d, L
si gata.
7.Alegi unde vrei sa fie windowsi si dai enetr apoi inca un eneter
8. Astepti sa se formateze si copieze tot dupa care calculatorul tau se va restarta automat. Dupa care iti va aparea ca se incarca windowsu...dar nu e asa nu am terminat... iti va aparea ceva in care va zice ca trebuie sa astepti 39 de minute dar defat sun 15 minute
9.iti va aparea o fereastra pe la 34 de minute si acolo tu bagi un nume si cd-key la windows
10. Enjoy