| Tudor_Andrei_2000_5tm6 a întrebat:

Salutare! Am și eu o problemă, am un laptop HP de generație mai veche și în locul hdd ului am pus un ssd de la Kingston, iar după montarea acestuia am realizat că ssd ul nu este citit de laptop, știți care ar putea fi problema? Este posibil că ssd ul sa nu fie compatibil cu laptopul?
Menționez că după asta am pus înapoi hdd ul și a funcționat.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este citit spui tu,dar ai instalat pe el wind? Sau tu crezi ca daca schimbi un hard aia e tot,ai pus altul,calc ala n-are treaba trebuie sa functioneze laughing
Pui hardu, apoi intri in bios, dai sa boot dupa ssd si apoi instalezi un wind nou, hardu ala indiferent cai nou sau are ceva pe el trebuie ras si pus wind din nou pe laptopul tau.
Ai pus inapoi hardu ta sia functionat, normal ca ai pe el wind ai driverele laptopului, normal ca functioneaza.
Daca nu te pricepi du-te la cineva sa te ajute.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

Unde balarii scrie ca a schimbat win?
in intrebarile lui, pai a intrebat asta in 2017

@Tudor_Andrei_2000_5tm6 da, e posibil, pur si simplu ai in laptop sata 1 sau 2 si ssd-ul merge numai sata 3 cu toate ca in teorie e back-compatible, in practica sunt producatori care ignora asta
in plus mai e si puterea consumata, cu toate ca e ilogic, pentru ca un hdd e mecanic, totusi, am vazut la prima mana cum ssd-uri consuma mai mult decat hdd-uri de laptop, si e posibil ca placa de baza sa nu bage destul curent
cu toate ca e foarte improbabil, nu e imposibil DELOC ca mf HP sa fi pus limitari la ce storage poti sa pui, si daca nu are un part number anume sa nu vrea sa functioneze cu el

ultima idee e, evidentul ca ssd-ul e defect, iar singura solutie e sa il bagi in alt calculator sa vezi daca merge

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cum unde scrie? Omu a spus clar in intrebare, in locul unui hdd am pus un ssd, la un laptop, deci la un laptop nu ai cum pune mai multe harduri, doar daca e din ala de 17 inch, mai sunt si asa laptopuri cu cate 2 harduri.
Dar in general la laptop e cate un hard, de aia am si zis daca a pus in locul aluia alt hard, pai wind de unde sa mai aibe?
Treb instalt pe noul hard pe ssd asta wind.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

Dude, incearca sa iti folosesti in acelasi timp TOATE taratele dintre urechi, daca schimbi hdd cu ssd si nu il vede... LAPTOP-UL, atunci NU ai cum sa instalezi windoz
... asta e partea logica

acum urmeaza partea de nebuneala TOTALA:
"acum 5 ore | relian a răspuns (pentru Zuzu1991):
Cum unde scrie?"
da, UNDE SCRIE?!?!? ca NU vad nicaieri!
deci ai probleme mentale serioase, dupa ce ca inventezi o chestie care nu exista, o mai si sustii

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

" în locul hdd ului am pus un ssd "bai bula laughing asta a spus cel care a pus intrebarea ok? Cred ca tu citesti in gura,sau una citesti si alta pricepi,asta e f grav.
Deci din exprimarea omului asta se intelege,in locul unui hdd a pus un ssd,ce nu-ti este clar? Sau vrei sa iti si deseneze, dar si daca iti deseneaza tot nu poti pricepe, e prea mult pentru tine.
Esti dus de acasa, nu mai scrie ca nu-s curios, du-te invata sa pricepi si ce citesti, dupa mai treci pe aici.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

"în 3 Februarie | relian a răspuns:
Nu este citit spui tu, dar ai instalat pe el wind?"
eu nu stiu sa citesc... poate, dar SIGUR tu nu stii sa scrii, ai scris destul de clar "dar ai instalat pe el wind?" mi se putin rupe ce aveai tu intre urechi la momentul respectiv, atat timp cat ai scris asta, ai minim de bun simt sa ti-o asumi
ghici cine e Bula! big grin

(no offence to userul Bula tongue )

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ba bula eu i-am raspuns omului, normal cand pui alt ghard, pentru ca din intrebarea lui asta se deduce ca pus alt hard, deci cand pui alt hard, te astepti gata ca ala vine cu toate pe el sau cum? Normal trebuie sa setezi sa plece de pe ssd apoi instalezi wind si aia e tot.
Deci da l-am intrebat daca a instalat pe el wind, ca ala nu functioneaza fara.
Mai baga de astea ca te faci tot la gura laughing mai si semnalizezi laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

Rrright, deci nu ai scris ca a pus win pe ssd, ok, mai lasa bautura atunci, ca vad ca nu iti mai aduci aminte ce ai facut big grin

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ups se pare ca ai luat-o in balarii rau de tot, dar inca tot pea ta o tii, vorba aia eu o tiu de corne, tu spui cai ciuta laughing e bun si asa rau.Ai dreptate nu mai bea ca nu iti face bine, nici treaz nu pricepi mare lucru din ce citesti dapai luat nitel.Bafta

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

Balaria noastra, unde eeeee, balaria noastra ce-am facut cu eaaaaa
esti bun de politician, o comiti si apoi nu recunosti, iti pun astia inregistrarea si tot zici ca nuuuuuuuuu am zis aia... TARE rolling on the floor

| huntsman44 a răspuns:

Intra in bios si verifica sa booteze de pe ssd, eventual verifica si ssd-ul pe alt laptop daca ai posibilitatea