| Tudor_Daniel_1994 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5742G si de obicei se supra incalzeste dupa vreo 5 minute cand intru intr-un joc gen Hitman Absolution, Devil May Cry, Black Ops 2, etc. cu toate ca ruleaza cu 60 fps cu graficile pe high. Tinand cont ca BO2 e gratis pe Steam in week-end, mi l-am descarcat (uitand de problema descrisa mai sus). L-am pornit, iar cand a intrat in meci s-a inchis laptop-ul. OK. L-am pornit din nou, si nimic. Nu mai porneste deloc. Am incercat Last Known Good Configuration, Start Windows Normaly, Startup Repair, Safe Mode, orice, si tot nu intra in Windows.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Trebuie curățat de praf.Praful e dușmanul oricărui component electronic, și din cauza lui se opturează sistemul de răcure al laptopului=>supraîncălzirea lui, asta în cazul în care n u îl folosești pe genunchi sau direct în pat, opturând astfel fantele de aerisire ale acestuia.Cu windows-ul e și normal să mai crape că îi Windows=> calitate prostă pe bani grei, așa l-o creat Microsoftul ca să se distrugă și să te oblige să îl reinstalezi=>ca$sh pentru Microsoft.Deci dacă știi că îl folosești normal și ca idee mai ai și un coolerpad la el(deosebit de indicat, mai ales vara când temperaturile depășeșc 28 de grade) trebuie săîl duci la un service săîl curețe de praf în interior.La mine e 60 de lei dar în service-uri poate să ajungă și la 100 de lei, depinde de service asta.Succes

| Tudor_Daniel_1994 explică (pentru DeyCj):

Pai il folosesc doar pe masa, pe cooling pad, insa cam (prea) mult. Sunt dispus sa reinstalez Windows-ul, sau sa fac altceva cat timp nu pierd datele de pe hard disk, in special de pe partitia E/.