| norinegri a întrebat:

Se da un calculator, un router wireless DI-524 si un laptop. Pentru a avea internet wireless pe laptop, trebuie pornit calculatorul si pornita aplicatia providerului. Ideea e ca nu vrea calculatorul pornit de pomana. E posibil sa am internet wireless la laptop si fara calculator pornit? cumva sa instalez aplicatia pe laptop?

2 răspunsuri:
| smartalogu a răspuns:

Oricine ar fi providerul tau, atata timp cat primesti internetul prin LAN iti poti configura linistit routerul pentru a primi el internetul si a-l distribui mai departe. Si nu este nevoie sa ti si desktopul pornit. Pentru mai multe detalii cauta-ma maine seara pe mitrynicolae@yahoo.com. App, am avut si eu un router din ala si sa stii ca am fost f multumit de el, pana la moarte (a lui, ca mi s-a ars rolling on the floor ).

| dadaina a răspuns:

Aplicatia trebuie instalata pe pc.Verifica daca ai bagat bine mufele care trebuie in router si in calculator, cablul de net trebuie sa fie in router in wan si iesirea din router care duce in calculator in lan. Fa setarile direct din browser introducand http://www. 192. 168. 0. 1 ca e mai usor si nu folosi kitul de instalare de la router. Seteaza parola, modul conexiunii, securizare. Dupa configurarea corecta trebuie sa mearga wirelessul pe laptop si cu pc-ul inchis.