| LaRkIn a întrebat:

Stie cineva care este temperatura medie a unui procesor? Eu o am cam 75... E normal? Procesorul meu este Intel celeron D 351, 3.2Ghz.

Răspuns Câştigător
| vily a răspuns:

Nu, nu este normal. 75 de grade e cam temperatura maxima pe care biosurile o permit, ar trebui sa faci asta: dai jos ventilatorul si radiatorul, le stergi de praf(le sufly, leperiezi cu o perie mica, fina), apoi cumperi un tub de pasta termoconductoare, si ungi cu ea toata suprafata procesorului. Apoi, cu grija aplici radiatorul si ventilatorul la locul lor, si vei observa ca va fi o diferenta de cel putin 20-30 de grade celsius. Temperatura medie ar trebui sa fie de 25-40 de grade celsius, hai sa zicem maxim 50, dar deja e cam mult.Bafta!

8 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Nu, nu e normal, iti recomand sa iti cumperi un cooler nou, dar inainte de asta, verifica daca nu cumva e plin de praf calculatorul tau (in interior ma refer, pe la actualul cooler de la procesor) Sa schimbi pasta termoconductoare de la procesor, ca probabil aceea pasta care o ai nu este buna. In medie ar trebui sa ai 30 Grade IDLE mode, abia la 75 grade poti avea cat de cat la FULL-LOAD, la mine temperatura minima este 24 grade si maxim 55.

| bilboo a răspuns:

Ma mir cumde nu ti`o explodat PC laughinglaughinglaughinglaughing

| Username404Error a răspuns:

Depinde cat l-ai folosit si cat ai tinut aprins calculatorul dar cred ca este cam mare temperatura medie ar trebui sa fie maxim 60. Dra pentru mai multe informatii consulta un expert.
Bafta!

| MadnessCaffe a răspuns:

Depinde de ce calculator ai.Pentru unele e normala pentru altele nu e normala.De exemplu la mine trebuie sa fie mereu 56 sau mai mica sau incepe sa faca urat.

| Iris1997 a răspuns:

La mine media este in jur de 60 (intre 57-63) si merge perfect. Depinde de pc/laptop.

| Ambrus a răspuns:

Eu o am 88. Nu se intampla nimic!

| Băă_Bogdan_1994 a răspuns (pentru Ambrus):

Omg cum naiba 88 eu tin pc de la 9 dimineata pana la 11 seara si am 38-42temperatura

| LaRkIn explică:

Multumesc mult happy