| GrAndrei a întrebat:

Stie cineva cum pot transfera fisiere mai mari de 4gb dupa smartphome pe usb stick?(nu am acces la un calculator/laptop)

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Transfer poti face prin cloud sau prin cablu conectat la calculator.
Copiere directa pe stick USB nu prea se poate, fiindca sistemul de fisiere a stick-urilor nu permite (fat32).
Doar daca telefonul tau "intelege" comunicarea cu stick USB formatat NTFS, atunci poti face copiere pe stick (cu doua capete sau prin adaptor).
Transferul unui fisier de peste 4Gb insa necesita timp indelungat, in unele cazuri chiar si peste o ora.

| mihai69 a răspuns:

Le pui în cloud.

| NLS a răspuns:

Daca telefonul suporta USB OTG, se poate, simplu, dar ai nevoie de un
adaptor USB Tip A la USB Type-C
(sau Tip A la microUSB daca telefonul e mai vechi. In imaginea din linkul meu, e mufa microUSB).

https://m.media-amazon.com/images/I/614N0a2lHiL._AC_SL1200_.jpg

https://www.reichelt.de/......_klein.jpg

Stickul TREBUIE sa fie formatat in ExFAT, pentru a permite copierea pe el de fisiere mai mari de 4GB.

Daca e formatat in FAT32 nu va functiona, decat cu fisiere mai mici de 4GB.
Iar formatat in NTFS, deloc.

Mai merge si cu un stick de genul celui indicat de Allemando, atata timp cat are aceeasi mufa ca telefonul tau (fie USB Type-C, fie microUSB), dar si acesta trebuie formatat in ExFAT.

| gabicoo a răspuns:

Cu un cablu de date!

| Brizbriz a răspuns:

Cu un adaptor de micro-usb sau usb type c la usb normal
sau cu un stick care are si mufa care intra in telefon

stick-ul trebuie formatat exFAT, nimic altceva nu merge (fat si fat32 nu suporta fisiere mai mari de 4G, iar ntfs nu il poti formata pe telefon) si poti sa il formatezi in telefon
apoi poti sa copiezi cu my files sau Total Commander

| timidu89 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie formatat stickul, asta poti face doar pe un laptop sau pc. Altfel nu poti copia fisiere sau transfera cu marimea mai mare de 4 gb.

| Allemando a răspuns:

Salve!
Cu un stick,, bicefal" cum îmi place mie să îi zic. Arată cam așa:
https://www.mobiup.ro/......ilver.html

| mihai69 a răspuns (pentru Allemando):

Din păcate, nu toate telefoanele pot accesa memoriile externe.

| Allemando a răspuns (pentru mihai69):

Da, depinde de telefon.