| DxMan a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video dar vad ca unele au capacitate 1 gb de memorie sau 4gb si is la acelasi pret. La cea de 1 gb pot baga o memorie de 4 gb? sau 1gb e maxim? sau care e faza cu capacitate memorie la o placa si cat RAM m.ai pot baga cu o memorie. Ms anticipat >:

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Nu mai bine un six core care e peste acel a8 cu 45% si aceeasi placa video?
Difera doar racirea, dar este exact aceeasi placa video
Si inca ceva, nu lua de la eMAG pentru ca umfla preturiile cu 50-70-sau chiar 100 lei mai mult decat la alte magazine
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715039/

4 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Memoria unei placi video nu conteaza, conteaza arhitectura, procesorul grafic si mai mult factori, placa aia video de 4gb e o rasnita pe care nu merge nici cs bine, ce buget ai? Ce procesor ai? Ce sursa ai?

| DxMan explică (pentru Me2):

Sursa fff buna nu stiu cums e cheama da face fata...si procesor acuma imi iau odata cu placa.
Procesor: http://www.emag.ro/......E2KPKBBBM/
si dupa ce mi-ati spus as vrea placa asta
:http://www.emag.ro/......E1LFKBBBM/ #Opinion_Anchor
sau daca in pretu asta imi dai o config mai buna de procesor si placa iti dau funda

| Me2 a răspuns (pentru DxMan):

Nu mai bine un six core care e peste acel a8 cu 45% si aceeasi placa video?
Difera doar racirea, dar este exact aceeasi placa video
Si inca ceva, nu lua de la eMAG pentru ca umfla preturiile cu 50-70-sau chiar 100 lei mai mult decat la alte magazine
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715039/

| RadikalGamer a răspuns:

Cum spune și Ovysoru, poate e pe mai multi biți. Dacă nu întelegi, îți explic eu:
Imaginează-ți o stradă, pe care normal, circulă mașini. Cu cât placa video e de capacitate mai mare (1GB,2GB) drumul e mai bun. Dacă placa video e pe mulți biți, atunci sunt mai multe benzi de circulare, deci mașinile trec mai multe simultan.
Sper că ai înțeles big grin Fundă? happy

| Ovysoru a răspuns:

Pai cea de 1gb poate are mai multi biti decat cealalta..si nu iti poti baga memorie in placa video...depinde de ce tehnologie are.multe chestii daac sti ceva despre IT iti intri la informatii si iti dai seama. daca vrei una pentru gaming eu zic sa iti aduni vreo 650 LEI si ai una de iti ruleaza perfect jocurile de azi