| Stan_Andrei_1999_lacR a întrebat:

In seara asta am facut o prostie foarte mare... Am pus parola de tip pin la toate aplicatiile din telefon, mai putin la setari. Si am uitat pinul. Ce pot sa fac ca sa nu imi blochez telefonul de la prea multe incercari, dar nici sa ii dau resetare din fabrica?

VA ROG, AJUTATI-MA! (Scriu acest mesaj de pe al doilea telefon - cel de rezerva)

9 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ce inseamna "pin la toate aplicatiile din telefon"?

nu am auzit niciodata de asta, e pin doar la deschiderea telefonului

| anonimg a răspuns (pentru Bizon95):

Există o opțiune la securitate de a pune cod-ul telefonului la orice aplicație dorești din telefon, sau de a le pune la toate. Adică aplicația respectivă nu poate fi deschisă decât cu codul de deblocare al telefonului (nu cu pin-ul cartelei). La acest cod se referă, și nu la pin-ul cartelei.

Din nefericire, Stan_Andrei_1999_lacR singura soluție este să îți formatezi telefonul. Cod-ul telefonului nu trebuie uitat niciodată. Altfel l-am avea degeaba.
Poți face niste încercări de deblocare cu amprenta; dacă nu merge va trebui să îl formatezi (hard reset) din butoane, că în meniu nu mai poți intra.
Cei de la Xiaomi te obligă ca cel puțin o dată pe săptămână să îți introduci codul tocmai pentru a nu fi uitat de utilizator.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimg):

Nu am auzit de asta, dar ma bucur ca acum stiu
MULTUMESC, sincer;)

totusi, pentru ca mi-ai spus ca e pin-ul telefonului
stiu o SINGURA solutie si aia NUMAI pentru telefoanele Samsung:
(mai ales ca ai zis ca poti sa intrii in setari)
te duci in setari si pui/faci cont Samsung
dupa care te duci pe:

http://findmymobile.samsung.com/

intrii cu acelasi cont si scoti pin-ul din telefon... MERGE, am testat asta!;)

| anonimg a răspuns (pentru Bizon95):

Problema este că nu mai poate intra deloc în telefon. Telefonul are codul (pin-ul telefonului) activat. Nu îl știe și îi este frică că dacă îl va introduce greșit de 3 ori, acesta se va bloca.

Dar se va bloca pentru câteva minute, apoi se va debloca iarăși. După aceea se va bloca pentru câteva ore.
Stan Andrei, n-ai ce pierde. Încearcă parolele cunoscute, dar să nu uiți parolele pe care le-ai tastat deja.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonimg):

Ah, corect! ma duc sa imi beau cafeaua, vad ca sar propozitii intregi crying

| Stan_Andrei_1999_lacR explică (pentru anonimg):

Faza e ca am un Huawei P Smart (nu acela 2019) si am pus la toate aplicatiile amprenta si o a doua metoda parola de tip model. Numai ca atunci cand am scos amprenta din telefon si modelul la fel, mi-a intervenit automat un cod pin. Singura aplicatie pe care pot sa o accesez acum este "Setari"

| Stan_Andrei_1999_lacR explică (pentru anonimg):

Faza este ca in telefon si setari pot intra, doar in aplicatii nu pot.

| Stan_Andrei_1999_lacR explică:

Faza e ca pot intra in setari si in telefon, dar in restul aplicatiilor nu pot.

| anonimg a răspuns (pentru Stan_Andrei_1999_lacR):

La baza tuturor protectiilor se afla codul pin. Dupa el poate fi amprenta sau desenul -dar acestea sunt optionale.
Tu trebuie sa iti stii contul de la google si parola. Poate fi contul de la Youtube si aceeasi parola(dar asta tu stii).

In ultimul caz ai putea sa dai un hard reset la telefon. Dupa aceea iti introduci contul de la google cu parola lui. Daca le stii, vor intra automat numerele de telefon; daca nu mai stii contul de la google impreuna cu parola lui, atunci vei fi nevoit sa iti faci alt cont de google cu o noua parola, dar vei pierde numerele de telefon.
Daca poti, salveaza numere de telefon si apoi dai un hard reset la telefon.
https://www.hardreset.info/......st-method/