| anonim_4396 a întrebat:

Hei, stie cineva sa imi explice cum pot sa fac root la telefon? si pot sa il stric daca fac ceva gresit sau ceva? am vazut ca poti sa ii pui o "camera" sau mod ceva care il face mai interesant sau ceva de genul ( daca nu am inteles gresit ) poate cineva sa-mi explice cum? sau sa imi lase un video aici in romana...

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Singurul lucru nasol care se poate intampla in ceea ce priveste rootingul e ca iti vei pierde garantia.

Si ca sa faci root la un Galaxy Nexus ai un video mai jos. Mai bine asa decat sa-ti spun toti pasii.

https://www.youtube.com/watch?v=P6GI1QFt__c

Eu iti spun ca e o operatie destul de complexa pentru cei ce considera asta un concept nou. Daca tu crezi ca nu te pricepi / nu esti in stare, solicita pe cineva sa te ajute. Pasii trebuie urmati intocmai, altfel risti sa faci mai multe daune telefonului decat bine.

4 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Ce telefon mai exact?
Pentru ca nu pe toate se merita sa faci root deoarece nu sunt compatibile cu custom rom-uri

| Reins a răspuns (pentru AlexL28):

Galaxy Nexus si am inteles ca poate fi rootat fiind de la google sau whatever :S

| AlexL28 a răspuns (pentru Reins):

Ok, pentru el exista custom rom-uri, poti cauta pe net tutoriale despre cum sa-l rootezi si cum sa instalezi custom rom-uri, te avertizez ca cea din urma iti poate bloca telefonul daca nu stii ce faci.
Sa ti-l rootezi e simplu, eu recomand Vroot pentru asta

| Reins a răspuns:

Daca sa-l rootez este simplu ce imbunatatiri o sa aiba? Si dupanroot trebuie sa pun un custom room sau?