| Stefan03 a întrebat:

Am un telefon cu 8 Gb memorie interna si am gasit un card de 16 Gb pe care l-am pus. Nu stiu ce ar trebui sa fac cu el, am auzit ca daca iti pui aplicatii, jocuri etc..., devin mai incete. Si eu nu fac multe poze si video-uri sa le pun acolo.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nul incarci mult pana la limita lui nu are nimic, in cardul SD poti sa bagi date pana ii iese pe nas dar in memoria interna lasa macar 15% liber pentru ca telefonul proceseaza mult memoria interna CPU iar cardul SD e un musafir pentru el.

| LuluOneMillion a răspuns:

8gb intern iar 4-5 sunt luati de sistem de operare si aplicatiile deja instalate, excluzand cat iti ia Facebook si messenger, cardul e doar pentru video, poze, muzica, pentru aplicatii ti se pun doar pe memoria interna, chiar daca apare ca le muti pe card, se muta doar cativa mb din ea. La ce jocuri sunt acum abia poti sa iti instalezi 2 jocuri daca ai memoria interna de 16gb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LuluOneMillion):

2 jocuri? da ce jocuri sunt alea, de 8gb pe telefon? ca eu n-am mai auzit.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ai androidu si sistemu 4-5 gb, Facebook si messenger 2gb impreuna, Instagram, wapp, o aplicatie pentru poze alt gb, si nu mai ai loc de nimic. Un joc misto are peste 1gb macar si cu update-uri se face din ce in ce mai mare, si sunt updatate periodic sa tina oamenii sa se joace.

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Pe card apar poze, videoclipuri și unele aplicații, dar trebuie puse de tine acolo din setările telefonului.