| AvalohAlyn a întrebat:

Ai fost vreodata coleg nou intr-o clasa, colectiv? Te-ai acomodat repede sau tarziu? Ai avut emotii? Cum a fost? Cum sa te acomodezi mai repede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sigur că am întalnit colective noi. La început ca orice fiinţă păşeşti cu sfială şi parcă ţi se pare că cei din jur au ceva cu tine,toţi sunt persoane noi,iar tu esti neştiutor,ca un pui care a ieşit din ou...aşa m-am simţit eu în prima zi de liceu. La început toţi ţi se par indiferenţi şi fiţoşi,ca să zic aşa,dar pe parcurs începi să le cunoşti adevărata faţă,adevăratele calităţi şi defecte.
Eu sunt o persoană sociabilă şi descurcăreaţă,nu am de ce să mă tem sau să mă închid în mine,nu am de ce să nu mă exprim liber şi să-mi inpun punctul de vedere. Sinceră să fiu aşa ne simţim toţi la-nceput,pentru că întălnim ceva nou,poate prea multe persoane noi şi câteodată privim în jur şi vedem un zâmbet,o lacrimă,o îmbrăţişare... observăm lumea-n care trăim. Pentru mine un grup de prieteni,un colectiv nou înseamnă noi experienţe,o nouă aventură şi-un nou drum! happy
"Cum să te acomodezi repede?" Să te faci remarcat prin felul tău de-a fi; fiecare dintre noi avem ceva plăcut pentru a atreage atenţia celor din jur; poate tu ai un zâmbet frumos,foloseşte-l nu-l păstra doar pentru tine... poate nu te poţi face remarcat prin comunicare,dar poţi să te implici într-o activitate în echipă.etc. Tot ce trebuie să faci este să ai încredere în tine şi chiar dacă te pierzi vreodată, să nu te laşi descurajat de cei din jur, zâmbeşte şi arată-le cine eşti.
O seară faină în continuare! happy

7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Da,am fost coleg nou în clasă dar cu socializare m-am acomodat destul de ușor. Pot să spun că m-am acomodat mai repede decât credeam.
Am avut ceva emoții în prima săptămână, iar după aceea mi-au trecut.
A fost o experiență care m-a ajutat să înțeleg că poți să te acomodezi numai dacă vrei și îți trebuie socializare și bunăvoință.
Ca să te acomodezi mai repede trebuie să încerci să socializezi cu câți mai mulți și să încerci să îți faci prieteni.
Nu crede că celor care sunt mai vechi în clasă nu se simt așa. Și ei se acomodează cu tine, ești totuși o persoană necunoscută.
Nu trebuie să ai emoții ci bunăvoința cum am povestit și mai sus.

Baftă!
Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

| johnny1992 a răspuns:

Da...chiar asa mi s`a intamplat!
Anul trecut(2010) in Februarie m`am transferat din suceava la un liceu din bucuresti unde nu cunosteam pe nimeni si m`am acomodat foarte repede!
Ceea ce iti sugerez e sa te imprietenesti cu o persoana oarecare din clasa si sa incerci sa te intelegi cat mai bine cu ea apoi te vei imprieteni si cu restul colegilor foarte repede si cel mai important fii natural in comportament! FUNCTIONEAZA 100%
Sper ca ti-am fost de folos!

| aniiledha a răspuns:

Da. si da m-am acomodat si repede. trebuie doar sa te imprietenesti cu o persoana iar apoi de la o persoana te imprietenesti cu toata clasa.si da emotii are fiecare dar trebuie doar sa ti le stapanesti.

| aNonim_4610 a răspuns:

Am fost acum 3 ani, de la inceput vreo 3 luni nu toti sau deprins cu mine,ma indeparteau de ei,ma jigneau citeodata, dar am ajuns sa fiu una de ai lor.am ajuns sa fiu cea mai buna prietena cu fata care cea mai tare m-a respins.te acomodezi daca esti amabila prietenoasa, asa am facut si acum am o multime de prieteni din toata scoala.pa pa

| aumih16 a răspuns:

Cu aia de gradinita si generala te mai acomodezi cum te mai acomodezi dar cu cei de la liceu e problema

| aumih16 a răspuns:

Stai linistit ca daca tu ai problema asta nu inseamna ca o are si altcineva nu ma gandesc eu asa depinde de fiecare om in parte cum se integreaza intr-un colectiv la urma urmei nu este usor deloc plus ca la liceu de exemplu sunt si care te pot injura insulta arata cu degetul ca nu faci nimic ca nu stiu ce oricum trebuie sa ai bunavointa si socializare ca sa te poti integra intr-un colectiv altfel nu se poate din pacate unii le au altii nu le au

| aumih16 a răspuns:

In ziua de azi cam asa este daca inveti bine esti luat de prost nu invers sa fii luat de prost daca nu inveti