| melanii4000 a întrebat:

am 13 ani si parintii mei nu ma mai lasa sa ies singura nicaieri.Intr-o sambata am plecat la psiholog.Am plecat de acolo pe la 16:15 si faceam o ora pana acasa.Eu vorbisem cu un baiat sa ma intalnesc cu el pe la 17:00.Pe la 17 am ajuns aproape de locul intalnirii mele cu el.Eu l-am sunat pe tata si i-am spus ca m-am intalnit cu o colega si mai stau putin de vorba cu ea.A ajuns si baiatul la locul intalnirii am stat 10 minute de vorba cu el si dupa m-a condus acasa.Mi-am luat la revedere de la el si am urcat in bloc(in aceea zi eram la bunicul meu).Am ajuns in apartament si totul a fost ok.Marti m-am trezit ca tata a aflat de la o cunostiinta ca eu m-am intalnit cu el. Tata si mama cred ca eu am plecat de la psiholog la 15:15 dar nu e adevarat.Acum sunt tinuta aproape numai in casa si numai merg la karate... sportul asta ma face sa uit de toate cand ajung in sala de karate..va rog sa imi dati o idee in care pot sa il conving pe tata sa ma lase sa merg la karate. Iubesc sportul asta si nu am de gand sa renunt la el.Eu o perioada de timp am mintit, deci si din cauza asta nu ma mai lasa sa merg. Ajutati-ma va rog din tot sufletul sa il conving ca m-am schimbat, ca numai mint si ca nu o sa ma mai intalnesc cu baiatul acesta si nu stiu cine m-a pus sa le spun ca baiatul asta locuieste chiar in zona in care fac eu karate. Ajutati-ma cu o idee..va rog din tot sufletul.

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Pai au tot dreptul sa nu te lase pentru ca uite ce faci.Ei iti vor bine si sa nu patesti ceva, pentru ca tin la tine si tu ii minti si te intalnesti cu baieti pe ascuns.Asteapta sa mai cresti 2-3 ani pentru asta.

| Oriolg a răspuns:

Dacă mergi la psiholog ai putea vorbi cu el/ea sa aiba o discutie cu parintii tai. Este cea mai buna varianta. Psihologul ar putea sa le spuna si ora la care ai plecat si sigur o sa le explice mult mai bine decat ai face-o tu.