| Clamidia a întrebat:

Am o problema foarte mare, adică nu stiu daca e grava dar ma face sa sufar, sa plâng si sa imi bag tot felul de prostii in cap.
Sunt împreună cu cineva de 6 luni,dar el inainte sa fie cu mine a fost cu altcineva si asta ma omoară cel mai tare,ca poate ei ii mai place de el. Mi -e frica ca ma lasa pentru ea sau pentru oricine altcineva. Mereu imi spune ca ma iubeste,ca vrea sa tina relatia asta pana voi ajunge sotia lui si chestii de genul. Doar ca si el este gelos, nu ii place sa vorbesc cu altii, dar recunosc nici mie nu imi place sa vorbeasca cu altele. Mi-e frica sa nu ma înșele. Eu nu am mai avut inainte iubiti, el este primul si chiar as vrea sa fie si ultimul. El mi-a propus sa facem un pact, amândoi sa spunem toate secretele Si mereu adevărul. Oricum eu ii spuneam adevarul mereu. Eu am incredere in el dar creierul meu se gândește mereu ca daca vorbeste cu fosta, daca se împacă cu ea...Nu stiu ce sa fac, cum as putea sa nu mai fiu asa geloasă si sa nu mai gandesc negativ?
PS: eu am 13 ani, iar el face 16. Nu stiu daca e categoria corectă

Dau funda pentru cel mai explicit raspuns.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tu nu ai incredere in tine, cum ai putea avea in el? Credeam ca e vorba de o persoană mai în vârstă da e clar ca esti imatura. Esti un copil. Dacă ai avea incredere, n ai mai fi îngrijorată si ai avea cu adevărat incredere in cei din jurul tau fără sa i suspectezi. Te va părăsi cu siguranta dacă tu nu ai incredere ca esti suficient de buna pentru tine, ca sa poti fi si pentru el.

| Clamidia explică (pentru Donsavas):

Mi a spus ca ii place sa fiu asa

| Donsavas a răspuns:

Lui îi place ca asta il întărește pe el. Asa e bărbatul, ii place sa fie mai mare(încrezător) decât femeia.

| Clamidia explică (pentru Donsavas):

Păi da, dar el este mult mai gelos incat imi controlează telefonul si imi interzice sa vorbesc cu altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa ramaneti impreuna trebuie sa scapi de gelozie. Cum?
Fiind mai sigura pe tine si avand incredere in relatia aceasta. Gelozia o distruge caci e sacaitoare pentru partener, deci daca vrei sa dureze lasa gandurile sa zboare.
Totusi esti cam micuta.Ai sa intelegi mai tarziu ce inseamna o relatie si sper ca nu ai ajuns inca sa ai relatii intime si nu se va intamola curand.

| Clamidia explică (pentru anonim_4396):

Relatii intime nu am cu el, Nu mi-a cerut niciodata sa fac asta. Intelege ca sunt mica.

| DumitruAlex a răspuns:

Păi în primul rând nu trebuie să mai fii așa negativistă.....vezi tu mintea umană e foarte perversă și periculoasă iar aceste idei pe care tu ții le creezi singură sunt doar în capul tău, dacă e dat să te înșele te va înșela oricum ( asta și în cazul bărbaților și a femeilor).Așa că sfatul meu este să nu-ți mai creezi scenarii din astea pentru că nu e bine și tu îți faci singură rău