| Saya_1767 a întrebat:

Cum ii pot castiga increderea mamei mele? Adica sa ma creada responsabila.
Am 13 ani(sunt mica, recunosc) si as vrea sa ies si eu sa ma joc cu mingea, sa ma plimb, dar mama nu ma lasasad
M-a lasat o data doarhappyNu cer sa ma lase in fiecare zi, cer sa ma lase macar in vacanta de vara cand vine prietena mea de la tara(adica foarte rar).
Si eu cred ca ea nu ma lasa din cauza ca ma vede iresponsabila

Funda!

9 răspunsuri:
| Bee123 a răspuns:

Cred ca mamei tale ii este frica sa nu patesti vreo ceva(deoarece in lumea asta nu vezi cate cazuri s-au intamplat) si cred ca ii este teama de cresterea ta nu vrea s acreada ca tu cresti si vei ajunge sa pleci, sa-ti intemeiezi o famile incearca sa porti o discutie cu ea si sa-i explici ca esti mare de acum si stii sa-ti porti de grija si ca va veni clipa cand vei pleca de acasa(la casa ta). Sper sa te ajute! SUCCES!

| Sweet111 a răspuns:

Mdaa.eu am 13 ani implinesk 14 si mama imi da voe si la disco sa ma duc. si seara sa es in drum cu prietenii pina la vreo 10 cel tirziu daca sunt la scoala. pentru ca are incredere in mine. si sa deprind deja cu asta.winking vezi si tu spune-i ca esti destul de mare ca sa esi in drum. si daca iti va da voe si vei veni la timp acasa o sa aiba incredere si o sati dae voe deakum inkolo.winking
P.S nu esti mica deloc! eu de la 7 anisori esiam in mahala ziua si ne jucam laughing. happy bafta!winking
pa pa wave

| Cattalina a răspuns:

Iooi eu am 12 ani si mama ma lasa sa merg sin pana in centru daca vreau sad si stau departe de centru... pai poate nu vrea sa patesti ceva, ar fi bine sa discuti cu ea... nu?tongue

| rocs_8080 a răspuns:

Buna! sincer nu cred ca te crede iresponsabila dar cred ca ii pasa foarte mult de tine si nu vrea sa patesti ceva.roag-o foarte frumos
spune-i ca ai crescut ca acum poti avea grija de tine.mi mi se pare ca este o mama grijulie.incearca sa ii spui ca o sa vii devreme si ca esti la un telefon distanta. sper ca te-am ajutat.laughing

| Yoคna a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu mama ta si sa ii spui ca esti destul de mare pentru a te mai verifica ea...totusi nu esti mica

| Coryyyyy a răspuns:

Doamne sad. Mama m-a lasat de la varsta de 8 ani sa ma joc, sa ma plimb pe afara singura sau cu prieteni. Mama ta nu crede ca esti iresponsabila. Am mai intalnit cazuri de astea mama ta e prea grijulie, ii e frica sa nu patesti ceva.
P.S. SI EU AM 13 ANI SI NU SUNT MICA!

| Antikku a răspuns:

Esti destul de mare cat sa iesi pe afara. Evident, spune-i sa alegeti impreuna o ora de intrare in casa. Sunt copii care ies singuri la varste mult mai fragede. Pentru siguranta iesi in fata blocului, sau de unde te poate vedea ea pe geam. Cu timpul o sa te poti indeparta si va capata sie a incredere in tine.
Eu cred ca ea are o problema, nu tu. Ar trebui, si nu glumesc aici, sa ii sugerezi sa vorbeasca cu doamna ta diriginta sau cu un consilier. [psiholog] Asa va reusi sa creada ca esti in stare sa-ti porti si singura de grija.

| kidu03 a răspuns:

Eu cred ca trebuia sa te lase de mult.Frate,eu am cam aceiasi varsta si mama ma lasa pana seara.O sun si o anunt daca intarzi.Cred ca e grijulie.PA!

| frhjfdjtd a răspuns:

Aceiasi problema am avut si eu dar am avut o discutie gen mama fica si i-am spus sa ma lase mai libera si a zis ca va incerca doar ca trebuie sa aiba incredere in mine si astfel am rugat-o cate ceva micut sa fac si din ce in ce l-am facut mai mare de ex : mama ma ducea la pregatire pana sus (unde fac si cunasa mea impreuna cu doi baieti ) si am rugat-o sa urc si sa cobor singura apoi am rugat-o sa pot merge de acasa pana la nasa 9distanta destul de mare) si m-a lasat apoi am rugat-o sa merg la film cu niste prieteni si cu unul din baietii de la pregatire si sa pot merge dupa cu el la pregatire big grin si tot asa acum ma lasa sa fac aproape tot ce vreau!big grin