| 69123 a întrebat:

la multi anii! :* deci, am nevoie de sfaturi, va rooog!sad eu m-am despartit de prietenul meu, si vreau sa il uit, el imi face in ciuda cu aia, isi pune poze cu ea pe facebook etc...ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| YesOMG a răspuns:

Stiu cum e sentimentul de iubire neimpartasita. Eu imi aduc aminte ca parca simteam o durere asa de tare in stomac... si o tristete... Oricum, cu timpul au trecut.

Cum am reusit? Deloc simplu. Nu exista un leac care sa functioneze la toata lumea. Am sa iti zic doar cum am reusit eu si poate ca te ajuta si pe tine.

Pff. imi aduc aminte ca doar la el imi era gandul tot timpul, iar cand vedeam un alt baiat care era interesat de mine, il comparam cu el intotdeauna. Il poti uita doar daca intri in alta relatie, sau cel putin pentru cateva luni iti trece dorul de el. Cand revine dorul, o iei de la capat, insa nu la fel de intens, iar aceasta intensitate scade din ce in ce mai tare cu timpul. Stii cum se zice: "ochii care nu se vad se uita". Este adevarat, iti trece iubirea adevarata daca nu-l mai vezi incontinu si va ramane doar ideea de iubire pe care inca o ai in minte si in inima. Ideea de a fi cu cineva ca el. Asta va trece doar cand gasesti pe cineva care sa fie cel putin egal cu ideea din capsorul tau.

Nu exista pasi in uitarea unui baiat, doar timpul si caracterul tau pot decide cand, cat de repede si cum sa il uiti. Degeaba te minti si zici ca l-ai uitat cand in inima stii ca mai are un loc acolo. Cu cat gasesti pe cineva mai bun ca el mai repede, cu aceeasi repeziciune il si uiti. Pana la proba contrara (daca exista) in care iti dai seama ca ultimul de fapt nu era asa de bun cum credeai si atunci de intorci la baiatul nr. 1.

Sper ca m-am facut inteleasa. Cam asa stau lucrurile, nu poti sa-i zici inimii ce sa simta, categoric nu. Si trebuie sa accepti asta, face parte din cine esti. Poti doar sa mergi mai departe fara sa lasi sentimentele tale sa te afecteze pe alte planuri (ex. : cel profesional, familial, etc.).

Din asta poti sa inveti in ce masura sa te deschizi si in fata cui. Nu vreau sa zic sa alegi sa fi atat de precauta incat sa nu mai lasi pe nimeni sa se apropie de tine, ci sa fii totusi rezonabila, dar sa iti sentimentele in frau (cat nu isi au baza bine pusa) cat mai bine pana il cunosti mai bine pe baiat.

| 69123 explică (pentru YesOMG):

Multumesc mult! am sa tin cont de sfaturile tale! :* :*

1 răspuns: