| bluesky a întrebat:

Buna!sad Parintii mei nu se mai inteleg asa de bine in ultimul timp, au inceput sa fie certuri si amenintati cu divortulcrying Ce sa fac sa fie intelegere in familie, sa ii impac si sa fim ca inainte?sad Mersi!

Răspuns Câştigător
| Saraaaa_6669 a răspuns:

Hei. Si parintii mei sunt divortati, de 4 ani inca, si oricat am incercat eu sa se inteleaga mai bine, dragoste cu forta nu se poate face. Trebuie sa te gandesti ca familia nu ti-o alegi, iar orice s-ar intampla tu o sa ramai fiica mamei tale si alintata tatalui tau. Daca nu se inteleg, inseamna ca au un motiv intemeiat, sau pur si simplu, nu au mai gasit intre ei iubirea aceea necesara, cea de atunci de cand s-au cunoscut. Te inteleg foarte bine, stiu ce e in sufletul tau, pentru ca si eu am fost in aceeasi situatie. Mi se pare foarte aiurea ca cei care nu au trait si nu stiu cum e ca parintii lor sa divorteze sa dea niste sfaturi inutile. Daca ei nu se mai inteleg, asta nu inseamna ca nu o sa continue sa te iubeasca pe tine, sau nu te impiedica sa te intalnesti cu ei foarte des, la fel ca inainte. Trebuie sa-ti iei inima in dinti sa vorbesti cu ei, sa le zici tot ce ai pe suflet, ca totusi, sunt parintii tai, ca tu crezi ca nu o sa te poti acomoda cu ideea. In fond viata merge inainte, trebuie sa iesi invingatoare si sa te gandesti ca asa ti-a fost tie si parintilor tai scris.

4 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna bluesky,
De facut nu prea ai ce sa faci pentru ca nu e vina ta. Daca parintii tai se cearta din cauza ca e prea murdar prin casa sau ca vasele nu sunt spalate aici poti sa intervi tu si sa faci tu acel lucru.
Poate ca parintii tai lucreaza in plus acum cu criza asta si vin foarte stresati de la serviciu asa ca tot ce fac e sa se certe.
Intr-o zi cand sunt mai linistiti, in weekend propune-le sa faceti o plimbare pe afara. Puteti merge undeva si tu poti sa te dai pe bicicleta in timp ce parintii tai pot sta in spate plimbandu-se prin parc sau asa. In acel moment cu siguranta nu o sa se certe.
Amenintarile cu divortul pot fi spuse la nervi, dar daca certurile se repeta se pot face si greseli si se poate sa ia decizia sa faca intr-adevar divortul.
Trebuie sa ii intelegi si pe ei ca sunt obositi si stresati cand vin de la serviciu.
Succes.
Pa, pa

| dan_1805 a răspuns:

Nai ce sa faci este decizia lor poti sa le spui "la mine va ganditi?"altceva n-ai ce face

Răspuns utilizator avertizat
| St3fU a răspuns:

Tu nu cred ca ai ce sa faci. poarta'te frumos cu amandoi eventual pune'le in vedere ca tu nu vrei ca ei sa se desparta si roaga'i macar pentru tine sa ramana impreuna si sa nu se maic erte de dragul tau.dar ma indoiesc ca o sa tina.cel mai bine ar fi sa incepi sa te gandesti la care dintre ei vrei sa ramaistraight face