| stefanutza27 a întrebat:

Prietena mea face 14 ani la iarna si vrea sa se angajeze. Mi-a cerut mie sfatul, iar eu nu prea stiu ce sa spun. Credeti ca ar trebui sa faca asa ceva avand in vedere trece in clasa a 8-a? Argumentati. Si daca mi-ati mai putea spune ce alte metode de a face bani exista. Ea e eleva de nota 10 si nu vreau sa neglijeze scoala pentru bani, dar in cazul ei chiar nu stiu ce sa zic. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Este admirabil ca vrea sa munceasca insa, la 14 ani e ilegal sa munceasca sau sa fie platita.Chiar si copii de 16-17 ani intampina dificultati de angajare(singuru job pentru varstele astea ar cam fii impartirea pliantelor ca in rest e foarte dificil sa fii angajat doar daca nu ai pile pe undeva).Nu, cu siguranta nu ar trebui sa se angajeze, trebuie sa se inteleaga ca e prea devreme e timp pentru lucru.Sa se concentreze pe studii sa obtina note bune la examene.(astfel sa ajunga la un liceu bun).Eu zic sa nu se stresseze cu slujbele pana nu termina liceul ca nu e usor deloc.

| stefanutza27 explică (pentru NoOrdinaryHuman):

De fapt cred ca am uitat sa spun ca ea chiar asta vrea sa faca: sa imparta pliante. Scuza ca nu am mentionat.

| NoOrdinaryHuman a răspuns (pentru stefanutza27):

Abia dupa 16 ani ar avea sanse sa imaprta pliante, pana atunci din nefericire nu are sanse.

| stefanutza27 explică (pentru NoOrdinaryHuman):

Mersi mult! Sigur asta o va ajuta, desi cred ca o va dezamagi.

4 răspunsuri:
| GuessWho95 a răspuns:

Nici nu are voie sa se angajeze la 14 ani, stai linistit laughing si eu care am 17 ani caut de servici pe timpul verii si se angajeaza numai de la 18 ani in sus.