| Deyush11224555 a întrebat:

saptamana viitoare merg la o conferinta unde vor fii si copii cu sindromul down si alte boli, iar eu va trebuii sa tin un discurs despre " ruperea barierelor dintre copiii normali si cei bolnavi ". Deci, as avea nevoie de cateva pareri despre ce as putea spune. Multumesc, funda.

Răspuns Câştigător
| CuteKitten14 a răspuns:

''Copiii normali nu sunt cu nimic mai speciali fata de copiii bolnavi. Fiecare dintre ei traieste si incearca sa-si indeplineasca visurile, sa fie fericiti.Fiecare are o familie, buna sau rea. Oamenii nu ar trebui sa faca o diferenta intre ei, considerata de mine o prejudecata. Oricui i s-ar putea intampla ceva neplacut, a doua zi sa poata ajunge in pat zacand sau la spital.In lume ar trebui sa existe mai multa iubire, gandire ce ar trebui sa o adopte atat oamenii mari, cat si copiii, in special, pentru ca ei vor fi viitori oameni mari.Copiii bolnavi ar trebui sa aiba sanse egale cu cei normali, pentru ca speranta lor de viata sa nu se stinga, `sa moara ultima`, pentru a reusi sa se bucure de viata, indiferent de cat timp ar mai avea, aici ma refer la copii bolnavi de cancer sau alte boli irecuperabile.Stop barierelor dintre copiii bolnavi si cei normali! Stop prejudecatilor!'' Cam asta as spune eu, si cu multa expresivitate. Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns: