| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și sunt în clasa a X-a. Eu sunt mai retras din cauză că nu mă pot acomoda cu ceilalți colegi sau mai bine zis nu mă pot adapta mediului acesta. Refuz să mă integrez, deoarece practic m-aș distruge mai rău decât sunt acum. Majoritatea elevilor din liceu fumează, se droghează, se mai duc la o păcănea, la pariuri sportive sau alte prostii. Fetele parcă nu sunt fete, majoritatea fiind foarte nesimțite și aiurite, însă mai sunt și unele de treabă, dar cu care te bagi greu în seamă. Colegii mei din clasă cred că sunt homosexual din cauză că nu m-am văzut să fiu împreună cu vreo fată. Eu nici măcar nu-i suport. După ei ar trebui să fac ce fac ei, să fiu o săptămână cu o fată și după să o schimb și tot așa. Aici e de vină și dopamina din creierele noastre, ne face să ne dorim ceva sau pe cineva și după ce-l/ce-o obținem să ne pierdem interesul. Glumă ca glumă, înțeleg, dar nu să zici toată ziua asta. E vina mea că fac pe prostul și stau în banca mea. Mie mi-ar ieși multe pe gură, dar prefer să tac. Din clasa a VIII-a nu am mai fost atras de o fată, nu am avut de cine. Mai era o fată, dar pot să zic că ea era deasupra nivelului meu. Bine că mereu mă îndrăgosteam de cineva mult mai deștept decât mine și practic nu prea aveam șanse. Dar din clasa a VIII-a nu a mai fost nimeni, îmi plăcea foarte mult de o fată care îmi era și colegă de bancă, nu am să o uit niciodată, avea un păr negru ca abanosul, doi ochișori căprui și o guriță mică. Dar dacă n-a fost să fie, asta e, practic tot eu m-am pus în calea mea că de obicei. Cred că m-aș îndrăgosti imediat dacă nu m-aș stăpâni, dar după cum am zis dopamina asta e de vină. Și am bac-ul(sper să țin cont mai mult de el ) și alte lucruri mai importante de făcut. Ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consider ca dai prea multa atentie colegilor, lasandu-te tarat in barfele lor. Ignora-i si vezi-ti de viata ta!
Apuca-te de un sport, care te va tine ocupat si totodata te va ajuta sa te dezvolti frumos si armonios, ca-ti va ajuta enorm si in relatiile interumane.

| Donsavas a răspuns:

Parerea mea este ca ai anxietate socială. Asta se trateaza cu antidepresive care cresc nivelul de serotonina din creier, având efect anxiolitic asupra psihicului tau. Vei vedea ca cu tratament te vei integra mai ușor. Cat despre fete, este normal sa fi interesat de ceva ce crezi ca nu poti avea.

| Vikaa a răspuns:

Da-le dracu de cu*ve, ai timp la facultate de ele.

| Justme32 a răspuns:

Părerea mea e că ai avut anxietate ce s-a transformat în frică de castrare. Practic oricum ești de colegi iar tu te temi ca fetele să îți întindă o cursă și să te castreze cu ei de față. Soluția e să te îndrăgostești de o fată fie de la alt liceu fie din afara liceului

| AlexAL275 explică (pentru Justme32):

Ce am eu se numește indiferență și izolare. Nu vreau să ajung să mă droghez, să fumez, să mă duc la pariuri doar pentru ca să ies în evidență. Am încercat mai mereu să ies în evidență și până la urmă am constat că oricum nu interesează pe nimeni de nimeni. Și de la indiferența asta cred că mi se trage, nici nu mă mai pot atașa de cineva, practic refuz să fac asta, nu vreau să simt nimic.