| AkaneHanda a întrebat:

Pisicuta mea este gestanta, dar treaba e ca nu stiu cand a luat puii pentru ca ea a avut cam acum o saptamana si limbrici, defci nu stiu cand ar trebui sa nasca. Azi pe la ora 10:15 a inceput sa miorlaie, iar eu am crezut ca vrea mancare asa ca i-am pus, dar ea nu a mancat, ci se tot dadea pe langa mine sa o mngai. Pana acum nu era asa afectoasa si nu lasa pe nimeni sa o mangaie. Este un semn ca va naste?

P.S. : Ieri si alalteieri a dormit toata ziua.

Multumesc! Dau FUNDA + VOT

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Felicitari! De regula cand ii vine sorocul isi gaseste un loc ferit de lumina si de "circulatia" oamenilor si naste acolo. Daca vezi ca are un loc preferat in care se retrage poti sa ii pui acolo o paturica si sa astepti. Dupa cum spui sarcina este destul de avansata daca se simt puii miscand.
Gestatia dureaza la pisica intre 61 si 69 de zile, media fiind de 65 de zile. Dupa aproximativ 20-30 de la monta se pot vedea primele semne ale gestatiei : pisicile devin mai apatice si mai retrase, mameloanele se rotunjesc si se cooreaza in rosu.
Dupa 50 de zile se pot palpa fetusii, iar daca acestia sunt peste 4, abdomenul capata o forma rotunda. In ultima parte a sarcinii, pisica are nevoie de multa afectiune, are o stare de agitatie si este foarte atasata de stapan.
Alimentatia pisicii in timpul gestatiei trebuie facuta cu mare atentie, care trebuie sa raspunda cantitativ si calitativ nevoilor ei; in afara faptului ca are nevoie de mai multa hrana, aceasta trebuie administrata in cantitati mici si dese, deoarece dimensiunile intestinelor si al stomacului s-au micsorat. De asemenea, nu trebuie uitat calciul, pentru constituirea sistemului osos al puilor.
Daca fatarea are loc in afara limitelor normale de 61-67 de zile, pot aparea situatii neplacute. Astfel daca fatarea are loc inainte de ziua 60, numarul fetusilor morti poate sa fie crescut, si de asemenea unii fetusi au viabilitate crescuta. Daca gestatia se prelungeste peste 68 de zile apar fatarile grele, in acest caz interventia medicului veterinar fiind obligatorie.
Inceputul fatarii se caracterizeaza prin cresterea starii de agitatie si cautarea unui loc de fatare. Fatarea debuteaza prin scurgerea lichidului, urmata de contractii. Dupa aproximativ o ora, apara primul pui, ceilalti succedandu-se in intervalle cuprinse intre un sfert de ora si cateva ore. In general numarul pisoilor este cu prins intre 3 si 5, mai putini la prima nastere.
Nasterea propriu-zisa dureaza 2 minute, puiul iesind de obicei cu capul inainte (exceptie fac siamezele, unde aproximativ jumate din pui ies cu picioarele posterioare inainte).
Pisica este perfect adaptata pentru nastere : taie singura, cu dintii cordonul ombilical si elibereaza invelitoarea fetala, apoi linge si maseaza puiul pentru a-l curata si a-i stimula circulatia, apoi consuma placenta.

2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

De unde stii ca e gestanta?

| AkaneHanda explică (pentru Amilik):

Are burtica mare si se simt puii in ea si mai si misca in ea. Dar nu stiu cand a luat puii.

| Amilik a răspuns (pentru AkaneHanda):

Felicitari! De regula cand ii vine sorocul isi gaseste un loc ferit de lumina si de "circulatia" oamenilor si naste acolo. Daca vezi ca are un loc preferat in care se retrage poti sa ii pui acolo o paturica si sa astepti. Dupa cum spui sarcina este destul de avansata daca se simt puii miscand.
Gestatia dureaza la pisica intre 61 si 69 de zile, media fiind de 65 de zile. Dupa aproximativ 20-30 de la monta se pot vedea primele semne ale gestatiei : pisicile devin mai apatice si mai retrase, mameloanele se rotunjesc si se cooreaza in rosu.
Dupa 50 de zile se pot palpa fetusii, iar daca acestia sunt peste 4, abdomenul capata o forma rotunda. In ultima parte a sarcinii, pisica are nevoie de multa afectiune, are o stare de agitatie si este foarte atasata de stapan.
Alimentatia pisicii in timpul gestatiei trebuie facuta cu mare atentie, care trebuie sa raspunda cantitativ si calitativ nevoilor ei; in afara faptului ca are nevoie de mai multa hrana, aceasta trebuie administrata in cantitati mici si dese, deoarece dimensiunile intestinelor si al stomacului s-au micsorat. De asemenea, nu trebuie uitat calciul, pentru constituirea sistemului osos al puilor.
Daca fatarea are loc in afara limitelor normale de 61-67 de zile, pot aparea situatii neplacute. Astfel daca fatarea are loc inainte de ziua 60, numarul fetusilor morti poate sa fie crescut, si de asemenea unii fetusi au viabilitate crescuta. Daca gestatia se prelungeste peste 68 de zile apar fatarile grele, in acest caz interventia medicului veterinar fiind obligatorie.
Inceputul fatarii se caracterizeaza prin cresterea starii de agitatie si cautarea unui loc de fatare. Fatarea debuteaza prin scurgerea lichidului, urmata de contractii. Dupa aproximativ o ora, apara primul pui, ceilalti succedandu-se in intervalle cuprinse intre un sfert de ora si cateva ore. In general numarul pisoilor este cu prins intre 3 si 5, mai putini la prima nastere.
Nasterea propriu-zisa dureaza 2 minute, puiul iesind de obicei cu capul inainte (exceptie fac siamezele, unde aproximativ jumate din pui ies cu picioarele posterioare inainte).
Pisica este perfect adaptata pentru nastere : taie singura, cu dintii cordonul ombilical si elibereaza invelitoarea fetala, apoi linge si maseaza puiul pentru a-l curata si a-i stimula circulatia, apoi consuma placenta.