| Sadgrl a întrebat:

Heey. Urmeaza sa gazduiesc o fata din Cipru prin programul de schimb de experienta si este pentru prima data. Imi puteti da va rog sfaturi, orice fel de sfaturi sau lucruri pe care trebuie sa le stiu. Multumesc

Răspuns Câştigător
| AnjaAHUI a răspuns:

Heiii! Și eu am fost implicată într-un schimb de experiențe și mai urmează încă unul semestrul viitor. În primul rând trebuie să fii foarte deschisă. Poate ceea ce face ea ți se va părea la început ciudat, dar face parte dintr-o altă cultură, a crescut după alte reguli și într-o altă societate, deci fii cât mai deschisă. De asemenea ai grijă de ea, fii atentă la nevoile ei, fă-o să se simtă cât mai comod. Nu trage de ea în toate părțile, poate sunt activități pe care ea să nu vrea să le facă. Nu o obliga. Încearcă să te adaptezi puțin programului ei. Nu spun să o lași pe ea să preia frâiele, dar măcar dă-i această senzație, că este la putere. Astfel va fi mult mai deschisă și ea și trecerea de la mediul ei la al tău va fi mai ușoară. Socializează mult, bineînțeles și ai grijă în ce limbă vorbești prin casă. Cât mai multă engleză, cât mai puțină română. Încearcă să îi traduci ce spun ai tăi dacă ei nu vorbesc engleza, sau oricine altcineva atunci când este de față. În rest nu știu ce aș mai putea să îți spun. Baftă și muuultă distracție!

2 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! big grin Nimic,decat sa lasi lucrurile sa vina,sa se intample!winking Invata sa socializezi,sa te exteriorizezi, sa ii areti orice are nevoie sa afle(gen:oras, strazi, oameni, etc)!winking Raspuns castigator? big grin