| aceafata01 a întrebat:

Hei. Aveti sfaturi pentru liceu? Faza e ca nu stiu cum o sa imi fac prieteni acolo deoarece nu cunosc pe nimeni. (O sa merg la filo)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

In prima zi de liceu e bine sa vizezi locul unde vei sta. De obicei colegul/colega de banca va deveni un foarte bun prieten, mai ales frate/sora de suferinta la teste/teze laughing
Vezi in liceu daca ai fosti colegi. In pauze va puteti intalni sa discutati despre cum sunt profii/colegii.
Veti avea ocazia sa va cunoasteti in primele zile. Alege sa discuti mai intai cu persoanele care par sa se potriveasca cu tine. De exemplu: daca esti o persoana modesta si timida in general, nu stiu cat de mult te vei intelege cu acel tip de fata fitoasa si aroganta. O sa gasiti subiecte de discutie. In curtea scolii sa cauti grupul clasei tale. Eu asa m-am imprietenit cu multe colege. Venisem mai devreme si ele erau deja acolo. In clasa am facut cunostinta si cu ceilalti. Sa fii deschisa, zambitoare. Poate mai sunt colege care merg in aceeasi directie cu tine spre casa => mergeti in grup, aveti mai mult timp de a va cunoaste.

| aceafata01 explică (pentru eckblume):

Mersi mult pentru sfaturi

2 răspunsuri:
| Bernardus a răspuns:

In principiu nu incerca sa te dai mare cu ce nu esti, nu incerca sa impresionezi pe nimeni, si fa in prima zi conversatie cu toti colegii, ca sa iti gasesti coleg de banca, si sa iti dai mai mult sau mai putin seama de cum o sa te intelegi cu ei