| Giovanna97 a întrebat:

Hei dragii mei...am si eu o mica problema..am 17 ani jumatate..sunt cu un baiat intr-o relatie de 1 an si ceva.Probabil o sa ma considerati o copila care inca are de invatat si care in loc sa isi vada de alte lucruri ea are o relatie dar sunt foarte atasata de el chiar si mai mult de atat (eu sunt o persoana ce isi exprima foarte greu sentimentele de aceea nu ma exprim foarte detaliat).El e putin mai mare ca mine cu 3 ani ..si momentan ne merge foarte bine relatia.Am nevoie de o parere..considerati ca o relatie ca a noastra poate continua pe viitor? Credeti ca ar trebui sa imi incep viata sexuala de pe acum cu el? stiu ca la intrebarile astea ar trebui sa am eu raspunsul.dar am nevoie de o parere.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga giovana. In primul rand important este ce simti tu? Ai incredere in el? Crezi ca iti poate oferi un viitor? Crezi ca esti in stare sa il iubesti? Si nu in ultimul rand crezi ca esti pregatita sa iti incepi viata sexuala? Inainte de a continua orice relatie cu el ar trebui sa iti dai tu raspunsuri la aceste intrebari. In al doilea rand eu nu cred ca s-ar fi cuplat cu orice pustoaica de 17 ani doar ca sa se afle in treaba. Pune situatia in balanta si vezi daca e doar de consolare aceasta relatie sau daca el chiar isi doreste un viitor bun cu tine. Sper ca te-am ajutathappy

| Giovanna97 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! da am pus de multe ori situatia in balanta..si ma gandeam si eu ca nu ar fi stat vreun baiat dupa o fata mai mica ca el daca nu ar vrea ceva serios..adica de ce si-ar pierde timpul cu mine? ma gandesc si el ma asigura de fiecare data ca nu e degeaba...

4 răspunsuri:
| B0ne a răspuns:

Bună! Nu cred că la 17 ani jumate te mai poți considera "copilă". Relația pe care o aveți e normală, dar mai normal ar fi ca să-ți începi viața sexuală la 18 ani, dar dacă ți tu neapărat să începi de pe acum, îți poți începe. Acum, orice relație poate continua pe viitor atâta timp cât există: iubire, încredere, fericire. Și ca o paranteză : Dacă el insistă să îți începi viața sexuală cu el, ar trebui să te gândești de mai multe ori dacă vrei să ai un viitor cu el.

| Giovanna97 explică (pentru B0ne):

Nu tin neaparat sa incep viata sexuala de acum.dar uneori am momente cand simt ca si eu as vrea asta.dar am si unele momente cand parca mi-e frica...el imi spune mereu ca se va intampla cand va fi sa fie...nu ma preseaza.dar mi-a dat destule semne ca si-ar dori.

| happy312 a răspuns:

Nicioadată nu se va ști ce va fi în viitor. Chiar dacă lucrurile merg acum bine, nu se știe cu certitudine dacă vor mai fi așa și peste ceva timp. Consider că viața sexuală o începi cu cineva care merită îndr-adevăr. Dacă voi vă iubiți, în relația voastră domină înțelegerea, vă reîndrăgostiți în fiecare zi și crezi că e timpul să-ți dedici și trupul, nu numai sufletul, acestei relații, merită. Dar gândește-te bine! Nu uita de principiile tale!