| Calin_Evelina_1993 a întrebat:

Hey... s-ar putea sa mă mut în Anglia. tata meu su fratele meu sunt deja acolo și mă cam simt singura.sa o luam cu începutul. părinți mei au divorțat când aveam doar 3 ani, tata s-a stabilizat în UK de vreo 7 ani iar fratele meu e acolo din august. s-ar putea ca în iarna sa plec și eu.Am câteva întrebări pentru cei care au făcut genul de mutare :
1) Cum e școala acolo? E greu, exista note, profi rai / exigenți?
2) Cum e cu acomodarea? Copii sunt primitori? Exista bullying (copii rautaciosi)? Te poți integra ușor? E greu sa Îți faci prieteni?
3) de la câți ani ai voie sa umbli singur pe strada? (gen sa mergi lână în parc) sau sa stai singur în casa (aici în România mi se par lucruridica foarte normale însă acolo nu sunt).
4) cu vorbitul englezei? Eu știu engleza binișor. sunt în a 6a însă sunt cea mai buna din clasa la materia ăsta.nu îmi e frica (,) ca nu voi ști sa vorbesc (bine poate doar puțin, mă gândesc ca poate mă voi bâlbâi și o sa rada de mine) ci mai degrabă ca nu o sa îi înțeleg pe ceilalți.mă refer la accent și la cât de rapid vorbesc ei O sa pot comunica?
5) Cum ar trebui sa mă pregătesc pentru mutare? Gen cu engleza / ce cărți de engleza îmi recomandati (sunt în a 6a)
6) la ce sa mă aștept în priele 2 săptămâni după mutare?

Sper sa mă puteți ajuta. as dori răspunsuri mai ales de la cei care au trecut prin ăsta însă orice sfat mă ajuta...

Răspuns Câştigător
| August99 a răspuns:

Eu nu m-am mutat niciodata dar iti zic ca peste tot exista copii rautaciosi sau profi rai... si eu sunt mai timida de fel si ma afecteaza colegii din scoala care isi mai bat joc si e greu sa nu ii bagi in seama. acum depinde de la om la om. poate o sa te acomodezi repede si o sa-ti placa mai mult ca aici. nu se stie niciodata. Cu limba engleza in schimb zic eu ca e cea mai usoara limba de invatat. eu am invatat-o mai bine uitandu-ma la seriale si filme si in timp o sa te obisnuiesti cu accentul celor de acolo si eu zic ca o sa-ti placa. mie imi place mult accentul britanic laughing Zic ca o sa fie ok in timp daca nu de la inceput. nu te temewinking

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu stii daca vei pleca acolo, daca parintii sunt divortati, probabil mama ta nu te va lasa sa pleci, odata ce si-au impartit copii.
Dar, in situatia in care ajungi aoclo, nu ai nevoie de carti, ti se vor da de la scoala, iar in primul an scolar tu vei merge la un curs de engleza intensiv si dup acre iti evi contnua scoala cu clasa de unde ai ramas.
Binenteles ca nu ai voie sa umbli pe strazi si parcuri neinsotita, cu copii te intalnesti la scoala, la biblioteca sau acasa. Iti poti face prieteni noi, ca peste tot.