| alinutza_3646 a întrebat:

Hey..sunt in clasa a 10 si la scoala ma simt singura chiar daca am 32 de colegi..comunic cu ei..sau ei comunica putin cu mine.ce pot sa fac.din cauza asta eu ma consum foarte mult...vreau sfaturi! multumesc. sper sa ma intelegeti!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt intr'a zecea si stiu cum e sa te simti singura intr'o incapere plina de oameni care nu te baga in seama. Nu trebuie sa te intelegi cu toti. E de ajuns sa gasesti o singura persoana cu care sa ai ceva in comun si in timp te vei imprieteni si cu altii. Eu personal ma intelegeam la inceput doar cu colega mea de banca, iar acum aproape tot randul suntem un grup. Daca motivul pentru care nu comunici este ca nu ai incredere in tine si esti timida, nu'ti fa griji, sunt multi altii cu aceeasi problema. Pentru mine cel putin gimnaziul a fost un chin din cauza asta. Trebuie sa inveti sa ai incredere in tine. Motto'ul meu e ''viata e prea scurta ca sa am timp sa'mi pese ce cred altii''. E normal sa te consumi, pentru. ca oricine vrea sa aiba prieteni dar numai nu exagera happy Sper ca sfatul meu sa-ti fie de folos :*.

| alinutza_3646 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! mie mi-e de folos orice sfat.iau tot cei bun din el..am si observat ca eu cand am o problema..gata ma inchid in mine si imi plang singura de mila..banuiesc ca lipsa comunicarii e de vina nu-i asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutza_3646):

Probabil ca esti doar o fire mai inchisa, dar cred ca te'ar ajuta daca te'ai deschide in fata unor persoane pe care le cunosti si in care ai putea avea incredere. Atata timp cat nu te lamentezi si continui sa incerci sa treci peste ceea ce iti ingreuneaza viata esti pe drumul cel bun. happy

| LOwee02 a răspuns:

Comunica cu colegii tai atat cat se poate, nu trebuie sa te fortezi nici tu si nici ei daca va sunteti antipatici, dar totusi pastrati frumos relatia de colegialitate. Ca sa nu te mai simti singura, incearca sa iti faci prieteni in alte clase si sa va intalniti in pauze. Succes cu sociabilitatea si fruntea sus, sunt 7 miliarde de oameni in lume, nu doar 32winking. Se va remedia probabil situatia cand vei mai creste si stai linistita ca mai sunt cazuri ca al tau. happy

| alinutza_3646 explică (pentru LOwee02):

Stiu ca sunt multe cazuri...iti multumesc pentru sfat...ma consum asa de mult din aceasta cauza si cred ca nimeni nu ma iubeste.dc oare?

| LOwee02 a răspuns (pentru alinutza_3646):

Nu ai alti prieteni cu care sa te simti bine? Nu are cum sa te iubeasca toata lumea, dar familia si prietenii pe care ti-i alegi ar trebui sa lege o relatie foarte frumoasa si apropiata cu tine. Se poate sa nu te intelegi cu colegii si pentru ca aveti alte feluri de a gandi si poate nici nu aveti prieteni comuni sau subiecte comune. Spune, e asa?

| alinutza_3646 explică (pentru LOwee02):

Da asa e...prietene am.dar am impresia cxa ele imi sunt prietene doar cand au nevoie de mine!

| LOwee02 a răspuns (pentru alinutza_3646):

Uite, daca te ajuta incearca sa te gandesti ca cine te place asa cum esti si incearca sa petreaca timp cu tine si sa te cunoasca mai bine sunt prietenii carora le pasa de tine si ca in caz contrar ai avea prieteni falsi care de multe ori aduc mai multe probleme decat cei cu care nu comunici pentru ca incepi sa pui suflet in prietenia cu ei si le spui lucruri despre tine cu care mai tarziu te pot rani sau santaja... Oricum, nu te mai victimiza, ai mare incredere in tine si nu te mai consuma pentru ca te poti imbolnavi :*. Fii naturala si cand iti vine sa te gandesti la ceva ce te-ar inchide in tine si te-ar intrista, indreapta-ti gandurile la ceva ce te binedispune. Astept sa mai scrii, poate iti dau un sfat care sa functioneze daca iti cunosc mai bine situatia. happy

| alinutza_3646 explică (pentru LOwee02):

Multumesc. chiar imi prin bine sfaturile tale.ma simt mai bin

| LOwee02 a răspuns (pentru alinutza_3646):

Pai, in primul rand schimba-ti poza de profil de pe TPU, ma deprima si pe minelaughing, in al doilea rand hai sa rezumam ce am zis mai sus: ai incredere in tine, vorbeste cu colegii tai in felul tau de a fi, poate ei nu te-au descoperit inca asa cum esti si te-ar placea mai mult, gaseste puncte comune cu ei, nu te implica foarte mult afectiv ca sa nu mai ai vreodata de suferit. E ok? Astept sa imi spui dupa daca ai procedat asa si daca te simti mai bine. happy Mult succes, alinutza! Sa nu uiti sa imi scrii ce te-am rugat, chiar daca trec cateva saptamaniwinking

| alinutza_3646 explică (pentru LOwee02):

Pentru inceput sa stii ca e mult mai bine, acum am certuri si cu prietenul meu.dar trec si peste, ne impacam noi...va multumesc tuturor pentru sfaturi, sfer ca de acum sa-mi fie mult mult mai bine, am inceput sa nu-mi mai pese ce spun ceilalti cine ma place ma place asa cum sunt nu-i asa? multumesc tuturor!