| Tourniquet a întrebat:

Imi doresc foarte mult un catel, dar parintii mei nu-si doresc in ruptul capului sa-mi ia unul. Am vorbit si pot sa iau unul cu 400-500 de lei, m-am documentat despre catei, chiar incep sa exersez pe cainele prietenului meu laughing.

Parintii mei spun ca nu putem ca suntem multi in apartament (6 persoane), ma rog, ii inteleg. Dar mereu spun "o sa ne mutam si atunci iti iau catel" si cu asta mereu inchid subiectul "caine". Ma gandeam sa cumpar cainele si sa-l aduc acasa, atunci nu o sa il mai poata refuza. Ce credeti despre solutia asta?

Va rog, cu ce asi putea sa ii conving?

Multumesc!

P. S : scuzati categoria...

4 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Poate daca ai adopta un catel care chiar are nevoie te vor lasa, le spui ca ai gasit un catel pe care vor sa il omoare si vezi ce spun, poate le va fi mila

| ChocaholicBi a răspuns:

Sall. Eu cred ca daca il cumperi si il aduci acasa te vei alege cu o mare pedeapsa si se vand repede cainii pe net. Incearca sa l-e spui parintilor tai ( si sa te tii de promisiuni ) ca sti cum sa cresti un caine, ca nici gand nu s-ar putea intampla ca nu te vei mai ocupa de el, ca il vei creste de una singura, il vei invata fara pipi si kk in casa si il vei duce afara de cate ori este nevoie. Arata-le ca esti esponsabila, nu-i lasa pe ei sa stranga dupa tine, strange singura si iti poti ajuta mama la curatenie sau chiar sa o faci singura. Eu iti recomant un catel mic totusi, pentru ca cei mari fac muulta mizerie si ocupa mult spatiu. Mult succes si sper ca planul meu va reusii! Paa! love struck love struck love struck

luciana
| luciana a răspuns:

Cu acest lucru, nu se glumeste, e vorba de viata unui catel si doar si el e suflet...Mai ai putina rabdare si ai sa primesti si ceea ce ti s-a promis; deja sunteti multi in aceasta casa asa cum singura afirmi. E vorva de gasit un loc in casa aceea noua, in care sa i se faca "patul lui "cu o mica salteluta sau paturica,- ca deh si el e un suflet pe pamant si cum ai grija de el, asa va creste de sanatos. Mai rabda si vezi ce se intampla dupa mutare, abia atunci vei avea motive sa te indoiesti de promisiunea lor. Unui catel ii trebuie pe langa multa dragoste si mancare, vitamine si asistenta medicala, nu se stie daca nu va trebui vreodat' operat sau tratat pe termen lung ( ca nu sti ce patesti cu el ) si toate acestea costa mult in ziua de azi si cred ca tot parintii sunt cei ce le vor suporta, asa ca e bine sa ii ai de partea ta. Numai bine, Lucien.

| valericapal a răspuns:

Fata, stiu si eu cum este si eu am vrut un bishon maltez(rasa de caine foarte scumpa), dar dupa un timp(o luna, doua) am primit un catel asa de frumos toti se mirau de el. Dupa mine, eu iti zic sa mai astepti si o sa iti vina si tie randu.