| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
Am 17 ani și aceeași înălțime pe care o aveam și la 15 ( 178cm)!
Știți ceva soluții pentru a putea creste?
Am auzit de hormoni de creștere (hg) suplimente sau pastile.
Am mai pus întrebarea dar nu au fost răspunsuri

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic endocrinolog ti-ar putea recomanda hormoni sintetici, dar numai in anumite conditii, ca nu tot puteti lua, mai ales pentru crestere.
S-ar fi putut stimula hormonii de crestere, daca ai fii facut un sport de pe la 13-14-15 ani.

| Adrianxhx explică (pentru Violleta2022):

Joc volei de 3 ani...

| Floridori a răspuns:

Eu ti-am raspuns, dar ai sters intrebarea, cred, insa iti voi mai raspunde o data fix acelasi lucru.

*Ai 17 ani si ai aceeasi inaltime ca la 15 si aceeasi inaltime pe care o vei avea in continuare, cu exceptia diminetilor, imediat dupa ce te trezesti si a perioadei in care vei fi la varsta a treia.

Exista hormoni de crestere care se prescriu de catre medicul endocrinolog copiilor si adolescentilor cu probleme serioase ale glandei pituitare care ii impiedica sa aiba o dezvoltare normala.
Din pacate, sau din fericire nu este si cazul tau, avand o inaltime peste medie.

| Adrianxhx explică (pentru Floridori):

Nu am șters eu.
Site ul probabil!
Mulțumesc pentru răspuns oricum!
Un prieten al meu a crescut de la 180 la 193 de la 17 la 18 ani!
De aceea credeam ca poate mai cresc și eu!

| Floridori a răspuns (pentru Adrianxhx):

In mod normal, in cazul majoritatii baietilor, cresterea semnificativa are loc intre 12 si 16 ani, ca mai apoi, pana la 21 de ani, sa mai existe mici ajustari.
Poate ca acel prieten face parte din minoritate, a avut o pubertate usor intrziata si a experimentat puseul de crestere un pic mai tarziu.De exemplu in loc de 12-16 ani, poate in cazul lui a fost 14-18 ani...Iti dai seama ca fiecare om este diferit, se dezvolta diferit, deci nu ne putem compara cu ceilalti.

In cazul tau, in ultimii doi ani, nu au mai existat modificari din cate spui, iar asta sugereaza ca este posibil ca in cazul tau, cresterea sa se fi cam incheiat. Poate ca pana la 20 de ani vei mai putea observa 1-2cm in plus, dar cel mai probabil, cam aceasta va fi inaltimea ta finala.

| IgnatVictor a răspuns:

Nu există. Înălțimea e genetică.
Și eu am aceeași înălțime din clasa a noua. Acum am aproape douăzeci de ani.

| CassiusAlexander a răspuns:

Nu există. Tocuri!