| Culcus a întrebat:

Am 18 ani, sunt a 12-a, ideea e că sunt gay, imi plac si fetele si băieții, dar mai mult băieții și nu îmi place să fiu așa, pentru că sunt prea diferit față de alții, trăiesc mereu cu frica că eu nu o să am o viață sexuală, o prietenă, o familie în primul rând. Vreau să fiu hetero, până acum m-am comportant foarte bine ca unul și nimeni nu știe cum sunt eu de fapt, dar nu am avut niciodată iubită, deși sunt multe fete care s-au dat la mine, dar nu știu cum să ma port cu ele, ma rusinez repede, pentru ca mi-e frica sa nu spun vreo prostie. Să nu imi spuneti că în ziua de azi e ok sa fii gay și da poate e, dar nu pentru mine. Nu știu cum să "agăț" o fată, deși am zis sunt 2-3 fete care mă plac și nu știu de ce că nu am făcut nimic. Si mie imi place de una din ele, dar din nou nu stiu cum sa o abordez, adică nu ca nu stiu neapărat, dar îmi e rușine ca nu o fac cum trebuie și o să râdă. Acum o sa spuneti ca sunt bi, dar sexual sunt mult mai atras de băieți, dar mi-ar place să am o iubită, adică nu vreau sa ajung singur, vreau o familie în viitor dupa facultate. Și mai e și chestia ca eu niciodata nu o sa ma comport natural, natural...și încă o problema de care o sa râdeți, mi-e și frică că nu o să mă descurc să fac sex cu o fată, că poate eu fiind atras sexual mai mult de sexul masculin ea nu o să simtă aceeași plăcere pentru că eu probabil nu o să o fac ca un hetero... ce să fac să nu mai fiu așa de diferit, să nu îmi fie rușine să abordez o fată? Dacă aș putea, aș face orice să fiu heterocrying(

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea mea. Și una și alta, nu ești ci devii.
Apoi una este să ai fantezii, alta este să fii de a dreptul.
Știi cum este câte unul din ăsta luat? Când se apropie de o femeie nu i se scoală, ci când se apropie de un bărbat!
Așa să gândești, o fată are nevoie de tine, de aceea așa cum spui, niște fete te-au vrut.
Care te vrea, te învață ea ce și cum, ca în poezia Nu te-ai priceput de Coșbuc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu cauta sa le excluzi daca te atrag amandoua, combina-le. Un baiat iti da ceea ce nu-ti poate da o fata.

| RKBlue a răspuns:

1) Esti bi. Daca esti atras de fete si de baieti inseamna ca esti bisexual.( nu conteza proportiile. poti fi mai atras de baieti, si tot sa fi si de unele fete sau invers)
2)Poti avea o familie si daca esti gay( nu in Romania si alte cateva tari)
3)Inteleg ca te simti frustrat intr-un fel, nu e placut sa fi diferit intr-un astfel de mod daca nu te accepti.
4) Trebuie sa accepti ca esti atras de baieti si nu poti schimba asta.Dar fiindca esti atras si de fete poti sa te descurci.
Gandeste-te ca exista atatia baieti si fete straight care sunt rusinosi si nu pot vorbi cu un partener de sex opus, asa ca practic nu au nici o sansa daca nu isi inving emotiile.
5)Invata sa iti invingi emotiile-in a vorbi cu fetele( chiar daca e greu), va merita daca asta te face fericit.
6)Fii fericit cu cine esti si fa alegerile care te fac fericit.

| Dana1999 a răspuns (pentru RKBlue):

Bun răspuns! Însă el nu știe dacă este sau nu bisexual pentru ca nu se cunoaște. Nu și da voie sa fie cu fete, nici cu baieti nu a fost.

| RKBlue a răspuns (pentru Dana1999):

Ai dreptate.
Problema e ca isi impune anumite idei si va ajunge sa se cunoasca, daca nu vrea sa se accepte.

| Dana1999 a răspuns:

Probabil esti atras mai mult de baieti pentru ca ii vezi mult mai încrezători sau Fericiți decât te vezi pe tine. Cât despre fete,e normal sa te simți rușinat fata de ele dacă tu încă nu te Cunoști. Ca sa te Cunoști,trebuie sa incerci. Tuturor le-a fost greu la început.
Cât despre faptul ca atracția pentru baieti iti strica potenta in pat,sa stii ca te înșeli. Fetele sunt mai atrase de baietii care nu sunt obsedați de ele. Nu poți spune ca esti gay câta vreme tu vrei sa incerci cu fete ori tu nu ai făcut niciodată sex cu un baiat,de fapt cu nimeni și vii aici sa spui ca esti gay sau bi. Nu e suficient sa te atragă. Poate ca sexul cu un bărbat nu o sa ți placa,poate o sa ți placa cu femei sau cu ambele.
Oricum tu alegi ce vrei sa faci cu viata ta. Nu te pune nimeni sa fi cu un bărbat dacă nu vrei.
Ce descrii tu aici pare a fi tulburare a orientării sexuale.
Se numește in engleză ego dystonic sexual orientation
Uite aici

Ego-dystonic sexual orientation is an ego-dystonic mental disorder characterized by having a sexual orientation or an attraction that is at odds with one's idealized self-image, causing anxiety and a desire to change one's orientation or become more comfortable with one's sexual orientation. It describes not innate sexual orientation itself, but a conflict between the sexual orientation one wishes to have and the sexual orientation one actually possesses.

Pe scurt,tulburarea arata dorința persoanei in cauza de as schimba orientarea sexuală, nefiind mulțumit de ea.
Ce pot sa ți spun din nou e ca nu te oprește nimeni sa ai o viata sexuală cu fete și dacă nu dorești sa fi cu baieti, sa te abții.
Deși nu interesează pe nimeni cum faci tu sex și cu cine. Pana la urma trăim intr o lume hipersexualizata, plină de obsedați, nu vad care e problema sa faci ce simți, ca doar nu violezi sau corupi pe nimeni.