| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in ultimele luni ma simt foarte ciudat, am 16 ani si 1.88 pe acolo, exista o metoda de a opri cresterea sau ceva? Imi este foarte rusine cu inaltimea mea, in ultimul timp ma doare si gatul dar nu stiu de ce!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa rogi pe cinea sa te masoare, fiindca ieri ai declarata ca ai 1.90, azi spui ca ai 1.88m dar nu esti sigur... hai, pune mana si te masoara sa nu cumva sa ai in realitate sub 1.80!

| AndreiCosminwe a răspuns (pentru Violleta2022):

Am spus aproape 1.90 daca te uitit atenta!

| Donsavas a răspuns:

Doar un endocrinolog te poate ajuta cu "oprirea creșterii"
Ce ai tu este disforie corporală, nu gigantism
Nu vad de ce ți ar fi Rușine. Nu e o Rușine sa fi tu, sa fi diferit

Răspuns utilizator avertizat
| eve2707 a răspuns:

Gatul te doare (cel mai probabil) de la pozitia proasta. Ai grija la modul in care stai la birou, mai ales la inaltimea ta. In fine, ca poate stai prea mult cu capul aplecat sau poate dormi prost, cauta pe net moduri in care sa iti imbunatatesti postura, niste gimnastica, in special pentru gat.
Cat despre stoparea cresterii... fiind baiat si avand 16 ani, sanse mari ca mai ai inca de crescut putin. Am avut un coleg de 1.98m (in a12a), mereu mai inalt decat ceilalti, insa lui ii placea ca e asa de inalt. Sa nu iti fie rusine, caci nu esti singurul. Unora le place, este lucrul dupa care ies ei in evidenta. Eu zic sa te impaci cu inaltimea ta, decat daca scapa total de sub control ( cresti prea repede ) sau incep sa te doara diferite chestii. Atunci mergi la medic. Daca in rest nu te deranjeaza, eu zic sa lasi asa, cresterea e reglata hormonal si per ansamblu e cam complicat, trebuie mers la medic clar.

Daca esti serios despre stopatul cresterii ( pana la urma cum vrei tu ), vorbeste cu ai tai la modul serios, mergi la medic si cere opinia unui specialist.