| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am propus sa fac cate 100 de flotari in fiecare zi timp de 3 luni, si maresc cu 10 flotari la 2 zile, am 19 ani, credeti ca e bine, voi creste in masa muscular? mentionez ca am mai facut sala.

Răspuns Câştigător
| Aimèeeee a răspuns:

Da, e foarte bine ce faci tu. Succes.

| Public22 a răspuns (pentru Aimèeeee):

laughing ma bucur, mersi. imi dau seama ca stii foarte multe chestii despre flotari, chiar m-ai ajutat! laughing

| Aimèeeee a răspuns (pentru Public22):

Am fost asistenta unei profesoare de fitnes si am invatat multe chestii laughing.
Nu ai intrebat decat daca este bine happy, iar eu ti-am raspuns.

| Public22 a răspuns (pentru Aimèeeee):

Ok baby, dau fundita la fetita!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aimèeeee):

Alt copil mic...

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prietene, mai bine iti vedeai tu de treaba! daca tu crezi ca stii asa multe, puteai sa-mi spui frumos ce crezi, dar ma indoiesc ca stii prea multe. am facut sala si acum nu mai fac si de asta vreau sa ma mentin, de ce nu sa ma cresc in masa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Public22):

"de ce nu sa ma cresc in masa", din 3 motive simple :

1. lucrezi mereu cu aceeasi greutate ( corpul tau )
2. lucrezi 2 grupe amarate ( restul nesemnificativ ), ori in opinia mea sa cresti in masa inseamna sa cresti pe tot corpul
3. muschii cresc in zilele de pauza, ori tu faci zilnic. antrenament zilnic = progrese lente si proaste

p.s. :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Citeste acolo, ce faci tu e antrenament DE REZISTENTA, in niciun caz de masa musculara cu sute de flotari.

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vrut sa spun : de ce sa nu mai cresc in masa. Am luat 10 kg in 7 luni, dar acum nu mai fac sala. eu nu vreau sa mai cresc in masa neaparat, doar am intrebat, vreau doar sa ma mentin. ma voi uita peste antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Public22):

Sa te mentii e ok, dar raman la parerea mea : lucreaza tot corpul. flotarile lucreaza o parte din corp ( sunt msicari de impins ), ai nevoie si de miscari de tras ( gen tractiuni ) + alte tipuri de miscari, ca sa lucrezi tot corpul

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite, daca imi faci un program pentru fiecare zi cu ce exercitii si cate serii, promit ca il voi respecta, cat mai detaliat, dar sa cresc in masa musculara. m-am gandit mai bine si nu e nimic rau daca mai cresc in masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Public22):

Vrei doar cu corpul tau? o sa-ti dau maine programul meu de street workout ( in care maresti greutatea doar cu corpul tau, spre ex. la tractiuni, folosesti din ce in ce mai putine degete de l ao mana, gen dreapta full si la stanga doar 1-2 degete, apoi invers, in felul asta ramai sub 6-7 repetari )

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai da, ca greutati nu prea am decat 2 gantere una de vreo 15 kg si alta de 20. nu prea am ce face cu ele, decat la biceps. astep sa-mi dai maine programul ala, dar sa-mi explici exact ce trebuie sa fac. mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Public22):

Ai ce face cu ele

exemplu : baga-le intr-un ghiozdan rezistent ( ai obtinut 35 kg ), pune-l in spate si fa tractiuni si flotari cu el ( in special flotari la bara sau la paralele, cele clasice nu sunt foarte eficiente, ca ai picioarele sprijinite ).

alte idei cu ganterele respective :

- impins pentru umeri
- fluturari laterale tot pentru umeri
- extensii din culcat pentru tricepsi
- ramat pentru spate
- genuflexiuni intr-un picior ( cu cele 2 gantere in rucsac ), ridicari pe varfuri intr-un picior cu cele 2 gantere in spate ( pentru gambe )
- flexii din incheietura pentru antebrat

Si multe altele. Nu exista "nu prea am ce face" happy

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt prea mari ca sa le bag in ghiozdan. sunt gen haltere doar ca sunt mai usoare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Public22):

Era doar o idee, nu trebuie sa copiezi exact ideea, ci sa intelegi principiul.

in cazul asta, ideea este sa le legi de tine, vezi tu cum, ca sa adaugi greutate suplimentara. asta trebuie daca vrei sa pui masa

| Public22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vad eu cum fac, astept ala maine.

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cu prostia aia de antrenament vrei sa cresti in masa?

copil mic