| ___feWU a întrebat:

Salut.
Sunt clasa a 8 și dau examenul anul acesta.
Întrebările mele sunt:
1.Se mai trec în anul 2023 mediile 5-8?
2.stiti ca ne dă niște fise cu liceele pe care le dorim, și gen dacă pui liceul dorit pe locul 1 mărește șansele pentru admitere la acel liceu?
3.E ok dacă vreau sa intru la un liceu de 6 și învăț de 6 sau învăț mult mai mult?

2 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, din câte știu nu se mai tine cont de media din 5-8, oricum și dacă era nu te ajuta cu prea mult.
2. Este de preferat sa treci prima opțiune liceul dorit, totuși trebui să treci mult mai multe licee cu diferite profile.
De ex: dacă ai în orașul tău 10 licee, le treci pe toate de la cele mai " bune" la cele mai puțin bune.
( sfat: nu este un capăt de lume sa intri la un liceu considerat mai prost, poți avea surpriza sa dai de profesori chiar mai buni și cu așteptări mai mari.)
3. Cum am spus și mai sus, o sa ai surpriza sa dai de profesori mult mai implicați și mai buni, intri la un liceu cu 6 sa zicem, o data ce ai intrat acolo trebuie sa te pui cu burta pe carte, cu siguranță o să îți depășești nivelul.

| FilipSorin a răspuns:

1. Nu
2. Cred ca nu
3. Da, este alegerea ta