| 00Openminded00 a întrebat:

Sunt foarte timida. Nu am curaj nici sa imi fac prieteni noi... De baieti nu mai vorbesc - e mult mai rau. De obicei sunt o tipa foarte OK am multi prieteni dar totusi nu pa pot vindeca de timiditate. Nu mai suport. Ma inrosesc imediat indiferent cu cine as vorbi(strain). Ce sa fac ca sa devin mai tupeista? TPU save me!

Răspuns Câştigător
| allynNa20 a răspuns:

Pai asa sunt si eu. Si eu am fost timida. Dar mi-am dat seama ca sunt asa numai in prezenta celora care nu sunt ca mine(tupeisti, impulsivi). Cu cei care au aceleasi obiceiuri si pasiuni si care sunt in primul rand "de treaba" sunt destul de ok, ba chiar foarte vorbareata.

7 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Timiditatea este neîncrederea în sine, iar neîncrederea în sine arată faptul că nu te cunoşti destul de bine.
Încearcă să te cunoşti, să te accepţi aşa cum eşti, dar să-ţi dai seama care sunt lucrurile exacte care îţi provoacă teamă ca să le poţi înfrunta.
Şi cum spune şi @allynNa20, fii tu însuţi în prezeţa oricui.

Nu sunt de acord cu timpul care le vindecă pe toate în cazul timidităţii. ^ Timiditatea nu e neapărat vindecabilă. Există oameni de peste 40 de ani care sunt încă timizi.

Cât despre roşeaţă, consideră-te norocoasă. Eu una sunt invidioasă. Aş da orice pentru puţină roşeaţă în obraji. Sunt palidă tot timpul, chit că mă topesc de cald, chit că am intrat într-o boacănă şi-mi vine să intru în pământ de ruşine.

| Flotzone a răspuns:

Timiditatea poate iesi doar de la tine. Daca esti timida inseamna ca ai retineri sau foarte multe pareri. Parerea mea e sa iti faci o prietena foarte buna si sa vorbesti cu ea despre cum te simti si sa faceti un joc de roluri (tu fiind tu si ea fiind un baiat sau altcineva) dar mare grija la prietena ta sa nu cumva sa iti divulge secretul. Stiu ca nu pare potrivit dar poti incerca cu mama ta care intotdeauna este si va fi langa tine si te va sustine mereu si in care te poti increde cu secrete. Timpul le vindeca pe toate. Iti urez multa bafta si daca nu am vorbit degeaba poti lasa o fundita puppy dog eyes

| allynNa20 a răspuns:

Trage aer in piept si incerca si fii tu insati. Si fi prietena cu persoane care ti se par de treaba(care sa vorbeasca normal cu tine si sa fie sincere), nu te imprieteni cu toti "smecherii" doar ca sa fii "populara"(s-ar putea ca acestia sa te dezamageasca). Cu timpul te vei maturiza si iti vei invinge timiditatea.

| 00Openminded00 explică (pentru allynNa20):

Stai linistita... Nu prea am legatura cu smecherii si cu popularitatea. Mi se par doua chestii false rau de tot.

| 00Openminded00 explică (pentru allynNa20):

Raspunsul tau este unul dintre putinele in care ma regasesc cu adevarat. Multumesc muuuult!happy

| allynNa20 a răspuns (pentru 00Openminded00):

M a bucur ca ti-am fost de ajutor:*

| allynNa20 a răspuns (pentru 00Openminded00):

Pai asa sunt si eu. Si eu am fost timida. Dar mi-am dat seama ca sunt asa numai in prezenta celora care nu sunt ca mine(tupeisti, impulsivi). Cu cei care au aceleasi obiceiuri si pasiuni si care sunt in primul rand "de treaba" sunt destul de ok, ba chiar foarte vorbareata.

| nickiminaj16 a răspuns:

Si eu sunt timida