| Bubutita a întrebat:

Sunt singura ciudata care nu mai suporta greselile gramaticale facute de catre toti din jurul meu frecvent?
Întrebarea zilei de azi chiar mi-a starnit o curiozitate.
Stiu ca nu ar trebui sa imi pese de cum vorbesc ceilalti, insa mereu simt nevoia de a ii corecta.
Cea mai frecventa greseala este,, pe care"..toti analfabetii zic care, si nu mai suport.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Stiu cum te simti, dar nu ai ce face.
Prostia este mare in tara asta, si nu numai, iar multi oameni, copii sau adolescenti, atunci cand sunt corectati, se uita la tine de sus, ca si cum ei ar fi cine stie ce invatati.
Nu spun ca eu am o gramatica perfecta, deloc, am multe greseli, mai ales ca scriu si repede, si mananc destule litere, dar atunci cand sunt corectat, invat, asa se invata, nu tratand totul de parca ai fi cine stie ce destept.
Nu ai ce le face, si eu corectez de multe ori persoanele din jurul meu, si mereu ma concentrez cu chestia asta cu "pe care", greseala pe care o observ des la toate persoanele cu care vorbesc.
Dar asta e, nu ai ce face, aici exista numai ingamfare, oameni care se cred cine stie ce inteligenti, care nu au nevoie sa fie corecatati atunci cand fac vreo greseala.

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Ai mare dreptate. apreziez tot ce ai scris acolo si sa stii ca imi place foarte mult cum vorbesti.te pup:*:*

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubutita):

Serios? Am scris ca naiba, sunt obosit, ma asteptam sa ma critici si pe mine.

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Dar nu te-am criticat.Fiecare are dreptul sa vorbeasca exact asa cum vrea.
:*

| IsabelaIssa a răspuns (pentru MenInShadow):

Cred ca ne dam toti seama de greselile din graba, si de cele facute din cauza ca nu se prea frecventeaza scoala. Total de acord.

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubutita):

Atata timp cat o face corect din punct de vedere gramatical, nu?

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Cam asa.laughing
Oricum e tarziu si vad ca si mie imi cam fug dgetele de pe tastatura asta.Ma cam stradui sa scrie bine.Ar fi si culmea ca eu, fix cea care s-a luat de cei care vorbesc gresit, sa vorbesc gresit la rândul meu.
Pai mi-ar sari toti in cap.laughing

| MenInShadow a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Atingi o coarda sensibila, cel putin cand aduci vorba de scoala.
Nu sunt de acord cu scoala, cel putin nu cu invatamantul actual, imi place ideea de scoala, dar nu cum este acum, nu imi place ideea de institutie in care te duci din obligatie, in care te plictisesti, si in care ti se indeasa pe gat o gramada de materie complet nefolositoare.
Eu unul nu am invatat gramatica din scoala, am invatat de pe net, si de la oameni, pe care i-am rugat sa-mi atraga atentia cand gresesc, si sa ma invete cum e bine.
Si din pacate, nu ne dam toti seama de greselile din graba, da, sunt si ele acolo, prezente, dar una e cand gresesti o propozitie pentru ca te grabesti, si nu ai timp sa scrii corect, alta e cand gresesti un text intreg pentru ca ti-e mult prea lene sa pui un punct, o litera mare la inceputul propozitiei, sau o virgula, ori folosesti "3" in loc de "e", "4" in loc de "A" si alte prostii de genul.
Doar unii isi dau seama de greselile lor, si mult mai putini accepta critica celor care incearca sa-i corecteze, restul sunt doar prosti ingamfati care se cred niste invatati care nu au nevoie de corectari.

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubutita):

Normal, asta fac oamenii, asta au facut mereu, urmaresc fiecare greseala minuscula a ta, sau a oricui, doar pentru ca dupa sa o critice.
De ce?
Pentru ca e mult prea greu sa se uite la ei, si sa-si critice propriile greseli.
Odata ce ai pus intrebarea asta, trebuie sa ai grija cum scrii, sau peste 2-3 zile, vezi ca-ti comenteaza cineva la vreun raspuns "Ahaaa, ai gresit aici, proasto, fix tu care te luai de astia care nu stim sa scrie, ha!".

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Da, abia asteapta ei sa fac si eu o greseala.
Si voiam sa iti mai spun ceva.Ai vazut gresit atunci.Eu nu m-am luat de tine ca ai scris gresit.Tu ai scris perfect.Eu i-am zis celui de mai sus, care definea ce inseamna un analfabet.Dar din pacate nu prea i-a iesit.
Abia acum am vazut ca ai inteles gresit.:*
Oricum m-am uitat in raspunsurile mele, si am scris total gresit.
Tastatura proasta si lipsa somnului se cam vad.
Oricum eu vorbeam in general de oamenii care vorbesc asa zi de zi, nu in scris.:*:*

| Bubutita explică (pentru Bubutita):

Degetele*scriu*

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubutita):

Stai linistita, nu am citit nimic gresit, am spus ca ma asteptam sa te iei de mine, pentru ca am raspuns la cateva intrebari in seara asta, si am avut, la finalul fiecareia, impresia ca am formulat totul gresit, din cauza oboselii.
Oricum, stiu cum e sa gresesti din cauza oboselii, am stat suficient pe site-ul asta, si am dat la raspunsuri de ma durea capul pe la 3 dimineata, deci stiu cum e sa faci greseli din oboseala.
Si despre oamenii aia care tot gresesc...nu ai ce sa le faci, asta e prostia omeneasca, si da, nu gresesc numai in scris, ci si in vorbire, dar chiar nu ai ce sa le faci, in tara asta, si nu numai aici, ci peste tot, in zilele noastre, nu mai domina stiinta, dorinta de cunoastere, ci domina prostia, si fitele.
Nimeni nu mai considera ca informatia inseamna putere, toata lumea pune accent numai pe bunurile materiale, toti prefera sa aiba un sertar de prezervative, si de obiecte fara valoare, in locul unei biblioteci.
Lumea nu mai citeste, toti se uita la Simona Senzual, si aia de era cu unu Victor pe la TV, de s-a vorbit de ei o gramada, asta este nivelul de inteligenta la care se afla oamenii din ziua de azi, nu ai ce face.
E prea multa prostie ca sa ne batem capul, nu numai in gramatica, ci in orice domeniu, nu ai ce schimba, nu poti face nimic, decat sa stai in spate, sa te cultivi pe tine, si sa ai placerea de a conversa cu cineva care poseda o inteligenta cat de cat superioara din cand in cand.

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Apreciez enorm persoanele ca tine.
Mai rar gasesti asa persoane.Ai scris atat de multe lucruri importante si pe care multi nu le vad, incat nici nu stiu ce sa mai zic.
Bravo ca ai ajuns la mentalitatea pe care o ai.Te va ajuta mult in viata.
Te pup si iti doresc noapte buna si multa sanatate.:*

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubutita):

Nu am nimic special, nu stiu de ce toata lumea se mira cand ma aude vorbindm sunt doar un pusti de 17 ani care se plictiseste, si sta pe site-ul asta in speranta (cam vaga, dar totusi uite ca da roade) ca poate gasi pe cineva inteligent cu care sa discute, macar pentru cateva minute.
M-ai surprins, nu speram sa gasesc pe cineva cu capul pe umeri in seara asta, la cate intrebari prostesti am vazut pe aici, m-ai surprins placut, ai o mentalitate complet diferita fata de 90% de persoanele de aici, si nu numai.
Multumesc la fel, noapte buna si multa sanatate si tie!

| Bubutita explică (pentru MenInShadow):

Iti multumesc frumos.
Noapte buna

48 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu am 9 clase facute la zi, acum sunt la seral.Limba romana ma bate bine la 'scris' dar nu toti ca tine am urmat o scoala, ce ar fi sa iti vezi domnisoara mizeria din curtea dumitale, apoi sa incepi sa suporti unii oameni tongue Esti perfectionista, ok fie.Ia spune-mi si mie te rog eu, cate greseli faci daca te ia la bani marunti un profesor? La ce imi trebuie mie sa ma 'exprim ca la carte' daca sunt facut inteles? Crezi cumva ca bani au miros? Crezi ca eu daca sunt un agent de paza si ma duc la magazin cu 1 milion nu imi accepta bani? Sau tu daca ajungi director,iti ia decat tie bani? Numai judeca oameni, nici mie nu imi convine multe, insa eu ma leg doar de gandirea oamenilor, nu de felul cum scriu, vorbesc.Ai pana in 15 ani,nu?sad
Si inca ceva, nu incepeti sa va certati, a pus o intrebare, eu mi-am spus parerea.O pot lasa sa faca pe profa de romana cu mine laughing nu ma supar. muhahahaha. Si ca sa iti raspund inca o data la intrebare, Nu nu ma deranjeaza cand oameni din jurul meu gresesc.Tu esti domnisoara perfectiune big grin? hmm, sa te vedem la bac kiss

| DNSK a răspuns:

Uite unde e Pruteanu. Calme-tois si bea-ti cafeaua

| IsabelaIssa a răspuns:

Pe mine nu ma deranjeaza atat de mult sa corectez, pe cat ma deranjeaza reactia celor in cauza: "Bine ca esti tu desteapta!" "Ce, esti profesoara de romana?" etc. Adica mi se pare normal ca fiecare sa isi recunoasca greselile si sa nu se mai simta ofensat atunci cand este corectat, ba mai mult, ar putea fi recunoscatori ca se gaseste cineva sa ii indrepte.

| Bubutita explică (pentru IsabelaIssa):

Da, exact asta patesc si eu.
Aceeasi replica mereu,, parca tu vorbesti perfect'', sau,, nu esti profesoara''.Si de mult ori ei se contrazic, adica mai si cred ca ei vorbesc corect si ca noi suntem fraierii care vorbim gresit.laughingPup

| Wehrmacht a răspuns:

"Pe care","toti analfabetii zic care"...ce? Eu unul nu pricep ce vrei sa spui.
Si cred ca ar trebui sa sp...scriu si asta:
Analfabet=persoana care habar n-are sa citeste si sa scrie.
Agramat=vezi definitia de la "analfabet", adica persoana care face greseli.

| cristinabya a răspuns (pentru Wehrmacht):

HEi ti-as spune ceva mai bine corecteaza-te dupa ce scrii daca tot ai scris ce inseamna un,, analfabet,, tu ai zis habar n-are sa citeste ( cred ca tu esti ala) adica habar n-are sa citeste? nu cumva. sa citeasca?

| Bubutita explică (pentru Wehrmacht):

Pai eu am scris forma corecta..pe care.
:*persoane care habar n-are sa citeste..esti funny.
pup

| Bubutita explică (pentru cristinabya):

Eu credeam ca a vrut sa faca o gluma..serios.laughing
nu credeam ca un om poate face un alt om analfabet, in conditiile in care el scrie in halul ala. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Tu ai vrut sa oferi si un exemplu al analfalbetismului prin propria persoana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Hei, sora mea alba, nu, nu esti singura, si eu urasc astfel de persoane. Nimeni nu-i perfect, sunt constient de asta, dar de la asta si pana la a scrie o propozitie de cinci cuvinte cu sase greseli gramaticale in ea mi se pare prea mult. Si eu mai corectez pe cate unii, ori in gura mare ca sa auda, ori in gand, asa pentru minehappy
Si stii care e problema? Ca daca ii corectezi iti arunca niste replici din alea acide si gata, tot ei castiga. Eu cand gresesc chiar insist sa mi se spuna in fata unde am gresit, dar altii daca le zici ceva, sar ca cretinii cu gura pe tine. Mai intalneam persoane pe diferite jocuri, care scriau gresit si cand le atrageam atentia spuneau "asta e limbajul jocului". "Serios? Limbajul jocului? Adica jocul asta prevede sa fii atat de tampit incat sa nu sti sa scrii corect?" Jur ca nu ii inteleg pe toti astia. Sau mai sunt altii care spun "ce vrei, si altii gresesc". Astia mi se par chiar retardati. E ceva de genul: "eh, ce conteaza ca scriu gresit, jumatate din romani face acelasi lucru si ma simt bine stiind ca nu sunt singurul prost." Faptul ca mai sunt si altii ca tine te face mai destept? Dimpotriva, arati ca esti la fel de prost precum alte milioane de cretini, felicitari.
Da-le-as foc la toti.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristinabya):

A fost ironic. Daca cumva nu ai inteles aluzia.

| Wehrmacht a răspuns (pentru cristinabya):

Tu nu ai auzit niciodata de greseli facute intentionat cu un scop? Ai citit definitia data de mine cuvantului "Agramat"(de fapt, nu-i data de nime, habar n-am cine a inventat cuvantul, eu doar am spus-o) sau aveai chef de corectat si asa ai ajuns sa spui cretinitatile alea fara sa gandesti?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Am oferit un exemplu pentru definitia cuvantului "agramat", desigur, in mod intentionat.
PS: Nu-s sora ta alba! straight face

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

Da.
Mereu când incerc sa corectez pe cineva se supara.Nu inteleg de ce, adica eu incerc sa ii invat.Si eu accept orice critica.
Atat timp cat acea critica este constructiva nu vad de ce m-as supara.
Suntem oameni, mai gresim.
Eu nu inteleg ceva.Cum toti analfabetii au 12 clase?
Mai gresesc si eu poate, insa nici nu se observa, pentru ca fac asta destul de rar.
In fine, ai dreptate, si ma bucur ca mai sunt oameni care ma sustin.:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubutita):

Iti zic eu cum: sunt trecuti din mila. Eu aveam unul in clasa de abia stia sa se semneze si sa zica cat fac 3+2 si totusi a ajuns la liceu. Daca aduceam pe unul de clasa a doua era mai destept ca el. De ce l-au trecut profesorii? Pentru ca le era sila sa vina toaman pentru corigente, le era mila de el si alte rahaturi din astea. Cu un asemenea sistem educationals i cu o asemenea gandire de rahat a profesorilor unde ne indreptam?

| Duucu a răspuns (pentru cristinabya):

Analfabetă ești tu deoarece n-ai auzit de punct și virgulă.

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

Mda.
deja imi pare rau ca am pus întrebarea.
majoritatea se simt analfabeti si riposteaza.
ai dreptate. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubutita):

Stiu cum e, si eu am pus o intrebare de genul si am primit numai raspunsuri de genul: "tu nu gresesti niciodata?" asa ca am sters-o.
"E" multi prosti, ce sa si faci.

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

Da..nu vezi ca deja am primit apelativul,, domnisoara perfectiune''?laughing
Ce sa le faci. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubutita):

:*

| Bubutita explică:

rolling on the floor
Ce meditatii mai omule? Crezi ca eu am nevoie de meditatii? Pot invata si singura, stai linistit.
Zici de mine ca nu am cei 7 ani de acasa, dar uita-te putin la comportamentul tau.
Oricum cel mai destept cedeaza, asa ca la revedere.

| Liviu a răspuns (pentru Bubutita):

Eu deja cedasem de cand nu ti-am mai acordat atentie si nu mam strofocat sa iti explic ca nu toata lumea e la fel perfectionistahappy domnisioara perfectiune (:

| Bubutita explică (pentru Liviu):

Haide sa incetam.
Nu-mi sta in caracter sa fac ceea ce fac aici, si anume sa ma cert.
Noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le mai suport, că nu-s "Grammar nazi" să mă deranjeze fiecare mică eroare. Singurii pe care nu-i suport sunt proştii care se dau mari vorbitori de limbă română, mari genii în ale scrierii şi vorbirii limbii române, dar care fac greşeli frecvente, pe care le repetă, şi nu-şi dau seama de ele.

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu.
Fix astia care-s cei mai prosti se contrazic cel mai tare si cred ca vorbesc foarte corect.
Ce sa le faci, asta-i treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ma cam stradui sa scrie bine."

rolling on the floor

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

M-am corectat dupa un minut..altceva e sa apesi din greseala pe o tasta, si altceva e sa nu stii sa scrii.
hai pa, ca deja nu mai suport.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubutita):

Cauta unde vrei conjugarea verbului a se stradui.

| Bubutita explică (pentru anonim_4396):

Dupa cum am zis..mai gresesc si eu.
chiar nu stiam ca se scrie straduiesc.
macar am invatat ceva. big grin

| Teardrop a răspuns:

Înţeleg perfect.
Şi eu corectez mereu greşelile gramaticale.
Şi mă mai prinde câte unul că fac o greşeală de TASTARE (gen, pun m în loc de n, şi invers, că-s unul lângă altul) şi gata, nu mai am nici un drept să corectez, că nu ştiu să scriu...
Mi se pare deprimant.

| Bubutita explică (pentru Teardrop):

Da, ai mare dreptate.
Eu sunt din moldova si avem regionalisme.
Asa spunem noi,, ma stradui'', si gata, au si gasit ce sa corecteze.
Te pup si iti multumesc pentru cuvintele frumoase.

| Katty29 a răspuns:

E greu sa-i corectezi insa nu ai ce faci ..eu cred ca daca le vei vorbi de mei multe ori poate odata si odata vor intelege ..nu trebuie sa-ti fie teama spune in fata tot ce te doare..eu am gresit mereu tot ce ma durea taceam si nu spune-am nimaniu insa acum insa acum am inteles cand cineva greseste ii spun in fata... sper ca te-am ajutat

| alinanetu a răspuns:

Mai sunt unii care pe langa faptul ca fac tot felul de prescurtari idioate(k, q etc.) nici nu stiu sa foloseasca corect î din i şi â din a si atunci ai impresia ca tu esti cel analfabet cand te chinui sa le citesti postarile.

| Bubutita explică (pentru alinanetu):

Da, stiu.
Tot felul de specimene exista pe acest pamant. laughing