| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Cred ca toti am auzit aceasta propozitie sa zic asa. 'Make money not friends' voi ce credeti ca e mai important in viata? Sa faci mai multi bani si dupa aceea prieteni sau sa zicem mai putini bani dar prieteni cu care sa te intelegi sa zic asa. Oricum la sfarsit nu laum nimic cu noi, deci. Sa zic asa, eu m.am mutat in alta tara, imi plac oameni de aici, sunt de treaba, etc. Bani castig destul de binr. Dar poate am o sansa sa castig si maj binr plecand in alta tara, un prieten imi zice sa plec pentru ca merita incercat, sunt tanar, am 19 ani. Dar nu stiu ce sa fac... parca nu as da oameni cu care ma inteleg pentru mai multi bani sa zic asa, daca chiar o sa fie asa, apoi dupa aceea poate o sa fie mai multi bani dar nu oameni cu care sa te intelegi la fel. Ce parere aveti, sa incerc sa plec in alta tara la 'acel' job care 'poate' imi va aduce mai multi bani?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa nu te muti in alta tara daca nu esti 100% sigur de job. Asigurati-l inainte sa pleci asa.
Un prieten macar eu zic ca-ti faci oriunde asa ca daca gasesti ceva bine platit si oferta si gasesti si o oferta ok de stat, ar merita sa incerci macar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Important e ca eu am rezolvat partea cu prietenii din copilarie, si pot sa ma ocup de bani linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai folositor in viata este sa te apropii de Dumnezeu, prin biserica si oameni. Daca ai prieteni multi, care sunt totali straini de Hristos, tot nu o sa iti gasesti pacea, asta bineinteles fara a dispretui oamenii, ci cu blandete si intelegere. Banii iti ajuta in viata sa mananci, sa te imbraci, sa ai unde locui, sa daruiesti. Ei sunt daunatori doar atunci cand iti iau mintea si vezi totul prin ochiul lor. Dumnezeu nu este o fantezie, este cat se poate de real.