| BadAngel3 a întrebat:

Voi ce faceti cand sunteti suparati, tristi?
Pentru ca eu nu gasesc nimic asa ca poate vad vreo idee...

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ✌

Ce fac cand sunt trist?

★1.Ma uit la anime-uri. Imi plac foarte mult. (Ex: Black Buttler, SAO, Tokyo Ghoul, Mirai Nikki, Zetsuen No Tempest, Atack On Titan, Another)
★2.Citesc (Imi plac mult cartile de Stephen King si Sven Hassel)
★3.Ma uit la vreun film. Imi plac mult Divergent, Hunger Games, Maze Runner, Ender's Game
★4.Fac poze in photoshop, mixez muzica, fac amv-uri.
Cum arata un amv?
Uite un exemplu. Nu este facut de mine insa imi place mult cum este facut.
https://www.youtube.com/watch?v=zWjMVr-BAS8

★5.Ma uit la vines-uri.
★6.Raspund pe TPU.
★7.Ascult muzica. Imi plac unele melodii rock insa ascult mult mai multe melodii Nightcore. *Linkin Park, Skillet, Starset, Imagine Dragons*
★8.Imi chem cel mai bun prieten pe la mine sau mergem prin oras, prin parc ceva idk...De obicei il chem la mine, ne jucam pe PC, vorbim, ne uitam la vreun film/anime, facem teme s.a.m.d.
★9.Dorm.De obicei imi trece supararea asa.
★10.Meditez, fac program de forta sau exersez tehnici de karate. Am facut 6 ani de karate, m-am lasat dar inca mai exersez cand am timp.
★11.Fac ordine prin lucruri.
★12. Scriu pe tableta un fel de carti-povesti. Imi place sa creez.

Cam atat. Bafta! ஜ

| peperonies a răspuns:

(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
DEAL WITH IT!

| Axys a răspuns:

Mania este un sentiment foarte puternic, insa sunt modalitati sanatoase si mai putin sanatoase de a ii face fata.

Daca iti gestionezi sentimentele si frustrarile cum trebuie, iti poti tine in frau emotiile distructive.

Iata cateva trucuri care te vor ajuta sa faci fata atunci cand simti ca supararea iti intuneca judecata, potrivit The Frisky.

1. Recunoaste ca esti suparata

Cand scrasnesti din dinti de suparare insa tii in tine motivul care te-a adus in pragul paroxismului, nu-ti faci un bine nici tie, nici partenerului tau.

Nu este nimic gresit in a fi suparata. Recunoaste - in primul rand fata de tine si apoi, cat se poate de calm, celui care se afla in fata ta. Este primul pas catre gasirea unei solutii.

2. Pune pe hartie

Poti sa pui pe o bucata de hartie motivul care te-a facut sa-ti iesi din minti. In acest proces, poti sa incerci sa descoperi exact radacina supararii tale si ce poti face pentru a rezolva aceasta situatie.

Cel mai important insa este sa-ti pui sentimentele in cuvinte, pentru ca vei constata ca astfel capeti un fel de detasare fata de sentimentele de manie.

3. Rezolva prin actiune

Din punct de vedere biologic, mania pare foarte similara altor tipuri de excitare. Conecteaza-te la propriul corp si canalizeaza-ti supararea intr-o activitate fizica ce poate sa elibereze tensiunea acumulata in tine - danseaza, fa kickboxing sau alearga.

Daca simti nevoia sa urli, fa-o fara griji. In loc sa lasi frustrarile si supararile sa se acumuleze in tine, mai bine consuma-le intr-o activitate fizica solicitanta. Cateodata, si daca razi bine sau plangi bine te elibereazi de aceste emotii.

4. Priveste in perspectiva

Daca simti ca iei foc, incearca sa faci, mental, o lista a lucrurilor pentru care trebuie sa fii recunoscatoare. Meditatia la lucrurile bune care ti se intampla in viata este asociata cu cresterea sentimentului de multumire si diminuarea stresului. I

ti vei limpezi perspectiva asupra lucrului care te-a adus la limita.

5. Conecteaza-te

Cand iti impartasesti sentimentele cu cineva in care ai incredere parca sentimentele nu mai au aceeasi putere asupra ta.

Ai grija insa sa nu dai peste un prieten care iti accentueaza trairile, in loc sa te calmeze, pentru ca este o diferenta intre cel care te ajuta sa stingi focul si cel care arunca gaz pe foc.

6. Ia actiune

Daca cineva te calca pe nervi in mod regulat, merita sa-ti intocmesti un grafic cu lucrurile pe care poti sa le faci pentru a te desprinde de acest cerc vicios. Cand iti intocmesti un plan metodic de actiune recapeti controlul asupra emotiilor tale si opresti ciclul enervarii.

7. Fii atenta

Cateodata, chiar daca ai senzatia ca ai rezolvat problema care iti producea suparare, mania poate sa existe in continuare in sufletul tau. Ea se transforma in iritabilitate, hipersenzitivitate si insomnie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Daca am chef sa vorbesc cu cineva despre asta atunci asta fac, daca nu ori ma duc sa alerg sau sa ma plimb cu bicicleta sau pe jos intr-o padurice care e aproape sau pe plaja sau ma duc in camera la mine si ascult muzica in casti cu volumul la maxim, ca sa nu mai aud nimic din ce se intampla in jur.

| OohAnamaria a răspuns:

Cand sunt suparata sau de cele mai multe ori nervoasa ascult muzica in casti si ma gandesc ca in viitor va fi mai bine.Imi spun:,, Nu le da satisfactie! Ai si tu o viata si trebuie sa te bucuri de ea!" si mai multe.Asta ma calmeaza

| 18Marius a răspuns:

Asc muzica

| whothefuckcares a răspuns:

Nu fac nimic. Adica, nimic special. Eu cel putin fiind mai analitica, obisnuiesc sa reflectez la rece tot cu privire la problema/cauza care m-a facut sa ma simt asa, sa imi dau si eu seama cum ma simt cu privire la asta...si cand gandurile mele efectiv "se consuma" parca sunt mai calma, chiar daca inca ma simt trista sau vinovata etc (intelegi tu).
Si... logic ca ai nevoie si de prieteni, de oameni carora le pasa de tine prin preajma, ca sa te simti mai okay. Dar o sa iti dai seama ca, chiar daca ei te ajuta, solutia problemelor tot tu esti, deci ai mai multa nevoie de ceea ce te constituie pe tine happy
Acum, ca sa iti dau un sfat mai "moral", sa zic asa..toti gresim si toti la un moment dat ne simtim efectiv tristi, inutili, fara speranta, suparati etc. Dar asta nu face parte decat din viata propriu-zisa, so just go with the flowwinking
Sper ca te-am ajutat! big grin

| BadAngel3 explică (pentru whothefuckcares):

Multumesc happy, apreciez

| whothefuckcares a răspuns (pentru BadAngel3):

N-ai pentru ce :*