| anonim_4396 a întrebat:

Ziua buna TPU. Am fost afara cu bicicleta(e destul de cad afara) si am intrat in casa acum vreo 5 minute fiidnca am inceput sa ma simt rau. Tremur tot, stau greu pe picioare, ma simt slabit si imi vine sa vomit.
Oare am facut insolatie va intreb pe voi sunt singur acasa si nu am pe cine sa intreb si daca e insolatie cum imi pot revenii?
Funda + vot va rog repede!

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Clar de la insolatie, cine te pune sa stai la soare.
Uite aici cateva metode prin care poti scapa d insolatie:
scoaterea din soare a persoanei cu insolatie si transportarea acesteia catre un loc racoros sau catre o umbra;
scaderea temperaturii corporale. Corpul pacientului poate fi pulverizat cu apa sau ii pot fi aplicate comprese;
rehidratarea: consumarea a 1-2 litri de apa in primele doua ore;
urmarirea respiratiei si a pulsului pacientului;
urmarirea evolutiei insolatiei catre socul hipertermic, semnele acestuia fiind: aparitia convulsiilor, varsaturile, pierderea constientei pentru cateva minute si pulsul scazut;
masarea mainilor si a picioarelor pentru stimularea circulatiei sanguine
Sa imi zici daca te-a ajutat intr-un fel. Noroc!

| MarianWLF a răspuns (pentru JusTPauL):

Da acum e mai bine mi-am pus dusul cu apa rece pe mine a fost groaznic ma rog am baut un bidon de apa rece si mi-am mai revenit mersi mult.

2 răspunsuri:
| Timeea122 a răspuns:

Da cred si eu ca e insolatia, am patit si eu odata, imi pare rau pentru tine...big grin