| KiszMy a întrebat:

Am decis să-mi cumpăr un frigider cu cheie, nu de alta dar mă tem să nu indroducă cineva, pe ascuns, niște substanțe în alimentele pe care le consum. Poate o să ziceți că exagerez, dar orice e posibil când ai vecini care te consideră "bolnav mintal", iar acum, fiind vară, mai las și eu câte un geam deschis. Vecinii ăștia când mă văd îmi aduc tot felul de acuzații aberante, spun că trăiesc din contribuțiile lor, că ei au muncit o viață întreagă ca să aibă o pensie de mizerie din cauza unora ca mine care iau ajutor social, dar eu nu mai iau ajutor social de mult timp(de când s-au introdus zile de muncă pentru a primi acel ajutor care nu ajungea nici să-mi achit taxele). Ce e mai grav este că mă abordează ostentativ, propunându-mi tot felul de munci de salahor pe care eu le refuz, iar apoi mă amenință, zicând "O să mai vrei tu să ne ajuți, când o șă-ți vină mintea la cap".
Considerați ca fiind întemeiată decizia de a lua un frigider cu cheie?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e nimeni atat de bolnav incat sa se gandeasca sa faca asta, altminteri sa ajunga sa o faca. Iti faci prea multe scenarii.

| KiszMy explică (pentru Bondarel99):

Odată unul din ei m-a întrebat dacă iau pensie de handicap și i-am răspuns "Dar mata nu vezi că sunt întreg sau ți s-a pus cumva o pâclă pe ochi?". Oare dacă crede asta nu e îndeajuns de bolnav? Cine știe ce-i mai dă prin gând!

| Bondarel99 a răspuns (pentru KiszMy):

Unii oameni nu văd și nu aud nimic, ei o țin pe a lor ca au dreptate.Dar și tu greșești certandu-te cu ei dacă vezi ca nu are niciun rost. Daca ești tânăr și ai toată viața înainte cred ca ți-ar face bine sa schimbi mediul, știu ca EMO decizie grea dar poate te gândești pe viitor sa te muți, sa nu mai stai lângă oamenii aia. Cât despre frigider, eu zic ca nu are rost sa iei altul, eventual poți pune un semn de ca care sa știi doar tu astfel încât sa fii sigur ca nu l-a mai deschis nimeni.

| KiszMy explică (pentru Bondarel99):

Momentan nu am un venit stabil și nu-mi permit să mă mut altundeva, locuința în care stau e moștenită. Metoda cu semnul am folosit-o pe când trăiau părinții mei, puneam semn pe clanța ușii camerei mele, dar de când ei s-au prăpădit locuiesc singur, toată casa îmi aparține și închid/deschid ușa când vreau.
Am găsit perdeaua de la fereastră trasă și am luat în considerare 2 piste, una fiind curentul care s-ar fi putut produce în momentul când am deschis ușa, iar cealaltă fiind un vecin de rea-credință; posibilitatea ca un hoț să fi pătruns pe fereastră am exclus-o din start, întrucât nu am constatat dispariția vreunui obiect.

| Bondarel99 a răspuns (pentru KiszMy):

Pai lași fereastra deschisă și noaptea? Sau când pleci de acasă? Cum zicea și Iahwe, ma îndoiesc ca ar putea ei sa gândească așa ceva și sa fie atât de bolnavi sa mai facă asta. Poate ar trebui sa te gândești sa îți pui aer condiționat și sa nu mai stai cu fereastra deschisă. Sunt sigura ca nu se întâmpla și nu se va întâmpla nimic, dar măcar ca sa stai liniștit.

| Speed99 a răspuns:

Esti prea paranoic.

| mentholinks a răspuns:

Ma indoiesc ca niste vecini prapaditi ca ai tai ar putea face rost de semenea substante.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu. În casă dacă-ți intră cineva, intră cu scopul de a fura nu să-ți injecteze ție alimentele din frigider cu cine știe ce otravă.

Răspuns utilizator avertizat