| RAY a întrebat:

Aspectul fizic sau personalitatea, ca factor eliminatoriu?

Raspundeti sincer, serios

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Aspectul fizic este eliminatoriu, insa nu este si suficient! Mare atentie, nu poti face relatie serioasa doar pe fizic, ala merge doar la distractie, sau daca faci doar pe fizic, dupa scurt timp se rupe treaba cand apar hibele acelui om, si vezi marea incompatibilitate la multe, adica mai exact dupa ce trece indragosteala.

Personalitatea in general se leaga de fizic! Cine are fizic atractiv, are si o personalitate in consecinta care va place.
Nu chiar la toti, dar la majoritatea, si la femei si la barbati.
De ex un aratos va fi si smecher, tupeist, mistocar asa cum le place femeilor, indraznet.
Dar personalitate direct fara fizic, nu e factor de declansare a atractiei.

De ex daca unu aratos incepe cu glume deocheate sau altele, femeia se bucura, ii place, rade. Daca un nearatos face acelasi lucru o sa zica "ia uite si prostu ala, ma ia cu niste penibilitati de nu se poate, cu niste rahaturi de doi lei, crede ca ma impresioneaza".

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Personalitatea clar! degeaba arată bine dacă e o scârbă de om

| Ofiintă a răspuns:

Un aspect fizic plăcut, fără o personalitate pe măsură, se echivalează cu 0.

| RAY explică (pentru Ofiintă):

Dar daca nu are un fizic placut?

| Ofiintă a răspuns (pentru RAY):

Nu mă obligă nimeni să-l accept.
Dacă nu simt atracție față de vreo persoană, nu are absolut niciun rost să discut despre fizicul lui. Ori îmi place, ori nu îmi place. Nu există faptul că este ok, dar...
În viață nu este ca și cum ai de ales între unul frumos sau altul deștept. Îl aleg pe cel care îmi place și mă place la rândul său. Sunt mult mai multe lucruri de luat în vedere, printre care și compatibilitatea.
Degeaba ar fi el frumos și deștept dacă între noi doi nu există compatibilitate și ne certăm des. Degeaba îmi place mie de vreun bărbat dacă el nu simte la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu este asa! Majoritatea celor cu fizic placut au o personalitate asociata foarte buna pentru pachetul bun de a fi placut, terminati cu amageala asta ca si cum "aaa mai bine nu frumos decat tampit", fiti seriosi, cati tampiti au gagici misto, isi fac fam cu ele si e ok!
Culmea, astia mai tampiti si cu caracter mai prost au succes mai mare la femei, dar sa arate bine!
Si ailaltii destepti si cuminti stau pe bara sau sunt luati de folosit, ca de fapt astia nu atrag nici ca fizic si nici ca personalitate, culmea!
Fizicul nasol si caracterul bun + inteligenta sunt dezavantaje.

| Ofiintă a răspuns (pentru Mosotti):

Recitește răspunsul meu.
Nu am precizat nimic din cele contestate de tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Acuma am citit rasp ala, nu il citisem, probabil am citit alt raspuns.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa le aiba pe amandoua in procent macar decent, e rau sa lipseasca una din doua, daca lipsesc amandoua e nasol.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Fata x e inteligenta dar nu iti place de ea la fizic are o personalitate ok
fata y e mai prostuta dar iti place de ea, ce alegi?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ma atrage si fizic e egal cu 0, cat despre cea proasta, nu am cum sa o plac,, deci pe niciuna.

Prefer una misto, la fizic sa arate macar decent ca nu am mari pretentii

| RAY explică (pentru Drimmero):

Apreciez sinceritatea ta si eu as spune la fel

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asa si trebuie, fizicul chiar conteaza, nu ai ce face.

| RAY explică (pentru Drimmero):

E ceva involuntar, nu noi alegem, desi e genetic sau oare cultural?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pe fata y mai prostuta o pastrez pentru distractie si ii zic clar de la inceput, adica nu o mint, nu imi fac familie cu ea.
Pe fata x o tin de amica pentru discutii si altele, pentru ca daca nu simt ce trebuie, nu o sa ii placa, trebuie sa simti sa o alinti, sa o iei in brate si altele, deci nu pot face fam cu ea.
Si familie nu fac, asta este.

Sau fac fam cu aia desteapta dupa 55 ani cand nu mai cont fizicul, atunci merge, ca ramane relatia aia matura si nici ea nu mai vrea nu stiu ce gesturi pe care eu nu le puteam face ca nu ma atragea fizic.

In general trebuie un echilibru intre caracter - fizic - inteligenta, cel putin la mine.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca persoanalitatea.Si aspectul fizic poate fi intr-o mare masura un factor eliminator dar cred ca asta deja face parte doar la tineret sau la o categorie de oameni.
Spre exemplu, nu cred ca la 50 de ani daca esti un om normal, simplu si singur te mai astepti ca persoana pe care o alegi sa fie langa tine o sa fie perfecta din punct de vedere fizic.E clar ca poate tu vrei o tinerica, 90, 60, 90 dar asta nu inseamna ca o sa si faci casa cu ea avand in vedere ca tu deja ai 50 de ani, Conteaza foarte mult si persoanlitatea, caracterul etc.
Sau, sa iti dau un exemplu mai de varsta noastra.Tu sa zicem ca ai 25/30 de ani.E clar ca faci pe jumatate, sau pe un sfert parte din tineretul care este fascinat de fizic.Dar in momentul in care o vezi pe una ce arata bine, dar cu care nu pot iesi in societate, nu poti sa faci o familie sau nu poti sa ai nici minimul de asteptari de la ea din punct de vedere a gandiri cred ca nu prea ai vrea sa o iei de nevasta.

| Sofer a răspuns:

Mai important e personalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea. Degeaba arata super daca atunci cand deschide gura iasa porumbeii de te iei cu mainile de cap.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma exagerezi! Majoritatea barbatilor frumusei sunt in stare sa discute civilizat chestii banale, sa faca glume, panarama adica exact ce se doreste!
Din contra, nu trebuie sa fi prea sus la minte ca sa placi! Trebe sa fi asa la un minim.
Daca ai prea multe in cap nu placi, plictisesti! Asa ca nu zici deloc bine, e chiar un dezavantaj sa ai mintea mai sus, ca nu o sa te poti abtine sa discuti ceva mai serios, iar asta nu place majoritatii.

Ce se cere? Sa fi vesel, glumet, panaramos, si sa discuti banal, atat! Mai mult nu. Iar unu alfa are aceste calitati 97 % din ei, aia care nu deschid gura sau cine stie ce fac, sunt dusi cu capul, nu ii punem pe aia.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Aspectul fizic e doar prima dată când o vezi/ il vezi după daca devine o scârbă cu tine (desi ăștia frumoși sunt cam scârbe) după vrei personalitate de la el / eavdesi nu are

| Unsfatbun a răspuns:

Neapărat trebuie sa existe o combinație între cele două caracteristici. Iti pot da ca exemplu asistentele astea de pe la tv. Sunt fete incredibil de frumoase, dar iți vine sa-ti infunzi urechile cand deschid gurița.
Dar, prietene, cand vezi fete tinere de 75-80 de kg...
Poate sa aiba iq-ul mai mare decat al lui Einstein, este egal cu zero.
Suntem oarecum obligați să arătăm bine cu totii (femei si barbati) cel putin cat suntem tineri. Daca nici acum, cand putem face miscare, cand o sa aratam bine?
Si mai am de spus ceva.
Dacă natura nu a fost generoasă cu noi și nu beneficiem de frumusețea mult râvnită, cel puțin avem posibilitatea sa mai indreptam lucrurile.
Toate cele dorite!