| acerr a întrebat:

Azi dimineata in Barcelona o fata a fost injunghiata mortal de un hot, ea astepta autobuzul, el voia sa ii fure poseta si a ucis-o.
A doua fata violata la 7 dim intr-un parc.
Ce dezastru!
Ce credeti? Dar daca iesi noaptea? Cum fac si eu, ies mereu cu cainele si fata mea la fel

Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nici eu n-am curajul.
Dar atunci ar trebui să ne-mbrățișăm hoții?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde ieși, în ce oraș, în ce cartier.
Eu sunt în Cluj din 1969. Circul rar seara sau noaptea, dar mi se mai întâmplă.
O data am dat de un om înjunghiat de un vecin al lui lângă un bloc de locuințe, altă dată de un om bătut de niște indivizi, aparent fără motiv. Rar mai văd în presă câte un atac de jaf nocturn pe stradă. Dar nu îmi este frică să străbat noaptea orașul pe jos.

| acerr explică (pentru sadrian46):

In Barcelona stau.si nopatea tarziu ieseam afara cu catelul, pentru ca e racoare

| sadrian46 a răspuns (pentru acerr):

Barcelona, ca și oricare oraș mare are cifra lui, rata lui de criminalitate.
Dacă ești singur singurel pe stradă, poate că nu e indicat. Dacă mai sunt și alții, pașnici, eventual. Fiica, mai degrabă nu.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să ai grijă.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și un cuțit ar merge cred pentru autoapărare, e imprevizibil!

| acerr explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Eu stiu ca nu am curaj sa lovesc cu un cutit, poate un sprey cu piper,dar sunt multi hoti, oras mare, fura marokanii, africanii, nu spun romani pentru ca nu cred, dar poate ii va prinde si voi afla

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si ce faci tu cu cutitu Babaciune laughing Iti faci mai mult rau. O fata de varsta ta nu are ce cauta noaptea singura pe strada.
Eu is fiinta nocturna, umblu des noaptea, am umblat, calaltorit destul noaptea prin oras gari etc am vazut destui oameni dubiosi, Nu mi-e frica ca nu ma imbrac in haine de firma sa par bogatas, si imi place sa umblu cu gluga pe cap mai degraba eu par omul periculos, decat victima laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing bine-i că stau la sat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru acerr):

Nici eu n-am curajul.
Dar atunci ar trebui să ne-mbrățișăm hoții?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai de asta evit pe cât posibil să mă plimb noaptea.Şi dacă se nimereşte să mă mai plimb, sunt întotdeauna însoţită.
Ţin minte şi acum o întâmplare de când aveam vreo 14 ani, pe vremea când încă eram de-a dreptul inconştientă.
Rămăsesem într-o seară singură acasă pentru că ai mei erau la nu ştiu ce chef.(urmau să vină acasă foarte târziu)
Era deja aproape ora 12 noaptea când am primit un telefon de la o prietenă care m-a chemat şi pe mine la o cafenea unde era ea şi cu alţi prieteni. (am avut o perioadă când stăteam cu băieţi şi fete mai mari decât mine)
Şi.....normal că m-am dus şi eu.Cafeneaua era destul de departe, iar eu în loc să chem un taxi, am ales să merg pe jos.Trebuia să trec prin zone unde nu prea era lume şi era şi foarte întuneric.La un moment dat ajung într-un loc, undeva printre blocuri unde era o gaşcă de băieţi la vreo 18-20 de ani care stăteau într-un colţ şi fumau. Când m-au văzut,s-au oprit din vorbit şi se uitau toţi spre mine, iar unul din ei m-a şi fluierat încercând să se apropie.În momentul ăla, am grăbit pasul ca să nu cumva să mă ajungă, chiar am ajuns să şi fug pentru că ăla se tot ţinea după mine şi am avut noroc că ieşise un nene dintr-un bloc şi a încetat să mă mai urmărească.
Până la urmă am ajuns cu bine la cafenea, apoi după o oră-două şi acasă, iar ai mei nu au aflat nimic.(decât după ce le-am povestit eu cam acum un an)
Pot să zic măcar că mi-a fost învăţătură de minte.