| EllyCA a întrebat:

am o intrebare : ce e un " prezervativ "?

8 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Fiecare cutie cu prezervative are si o "carte tehnica". Daca nu ai ajuns inca in posesia uneia te rog sa fii atent acum si sa iti iei notite... viata sexuala te va "examina" si nu vreau sa aflu ca ai "cazut la examen" :

Pentru a va putea proteja cat mai eficient de sarcinile nedorite si infectiile cu transmitere sexuala, folosirea prezervativului trebuie sa fie si permanenta si corecta. Cred ca "folosire permanenta" nu mai are nevoie de explicatii... Ce inseamna folosire corecta?

In primul rand, tine minte : prezervativul este un "dispozitiv" de UNICA folosinta. Un prezervativ = un act sexual. Alt act sexual? Atunci iti trebuie un alt prezervativ. Fara "Hai ca poate mai merge o data"...

Apoi...
cand il cumperi, asigura-te ca este in buna stare iar data limita de folosire nu este depasita

Si a venit momentul...
prezervativul se pune pe penis inainte de orice atingere intre penis si corpul partenerei, cand penisul este ferm in erectie
decaloteaza penisul, strange capatul superior (rezervorul) pentru a elimina aerul (daca nu elimini aerul din rezervor este foarte posibil ca sperma ejaculata sa nu ramana toata in prezervativ ci sa iasa din prezervativ pe la baza penisului). Aseaza prezervativul pe gland (capul penisului) cu partea rulata spre exterior. Daca din graba sau din greseala l-ai pus invers, arunca-l si ia altul
cu cealalta mana deruleaza prezervativul de-a lungul penisului, pana la baza penisului
ah ah o oh aaah AAAAAHHHH...
dupa ejaculare retragerea penisului trebuie facuta inainte sa iasa din erectie, tinand prezervativul la baza penisului
prezervativul se scoate avand grija sa se evite scurgerea spermei
inveleste prezervativul intr-o hartie, punga, plic de corespondenta, etc. si arunca-l la gunoi unde nu poate fi atins de alte persoane
pentru cazul in care s-a intamplat un accident si prezervativul s-a rupt, trebuie sa fiti pregatiti cu informatii despre contraceptia de urgenta si cu adresa unui medic de familie, ginecolog, dermatolog...

| Pho3nix a răspuns:

Guma de mestecat si e si mentolata.

| Andre a răspuns:

O chestiee mai complicata! nu imi vine sa cred ca nu stii ce e ala!

Mdaa si acum astept voturile de stupid din partea ta big grin

| Quiescent a răspuns:

PREZERVATÍV, -Ă I. adj. care prezervă; preventiv. II. s. n. remediu pentru prevenirea unui rău, a unei boli. ◊ mic tub elastic închis la un capăt, folosit de bărbați ca anticoncepțional sau pentru prevenirea unei îmbolnăviri prin contact sexual; condom. (< fr. préservatif)

| grupaIT a răspuns:

Pasci di piele

| printessalinutza a răspuns:

Paii ce sa spun intr-un fel :un tub elastic