| andrei1993a a întrebat:

Ce parere aveti despre documentarul The Secret?
Cum ati inceput sa exersati pentru a gandi mai pozitiv dupa ce ati vizionat filmul?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Andrei, din ce am observat eu avem nevoie de 3 elemente : entuziasm, viziune si actiune.
Actiunea nu trebuie sa fie un element care sa depinda de starea noastra emotionala. Ea trebuie sa fie un flux continuu. Te simti rau? Actionezi. Esti bucuros de o reusita? Sarbatoresti putin si apoi continui sa actionezi. Atat un esec dar mai ales un succes trebuie folosit ca o treapta pentru mai departe. Un scop fara un plan e doar un vis. Si de prea multe ori lasam o mica reusita sa ne transforme in cei care nu vor sa poata mai mult.
Entuziasmul cel mai probabil provine din iubire la modul absolut. Daca tu esti convins ca tot ce faci vine din dorinta de a contribui si ca nu gresesti, vei trece peste vorbele grele si vei deveni din ce in ce mai bun. Experienta nu e altceva decat o colectie de greseli.
Viziunea inseamna sa crezi fara a pune la indoiala o dificultate sporta efortul merita. Si cum spunea Anais Nin, durerea ajunge sa fie nimic comparat cu fericirea pe care o traiesti, cu implinirea autentica. De prea multe ori alegem calea prea usoara si astfel o varianta mai putin inteleapta a noastra.

Referitor la pozitivitate, si aceasta e complexa. De prea multe ori pozitivitatea se transforma intr-o lupta, intr-o revolta. Ne revoltam spunand : de ce eu, nu meritam asta, uite cate am facut.

Am citit recent o carte si am retinut cateva concepte cheie de acolo.

Primul ar fi temporalitatea. Ai o problema. Desi mai corect ar fi sa o numim situatie. Situatia devine problema doar in cazul unei atitudini corecte. Deviez putin dar trebuie sa amintesc si faptul ca atitudinea corecta e una in care iti spui : acum din pacate nu pot contribui decat dand cu matura sau spaland farfuriile. Si indiferent la ce aspiri tu sa faci, vei spune : Incerc sa fiu in acest moment cel mai bun maturator, cel mai bun spalator de vase. Important este sa fii tot ce poti sa fii, indiferent care iti este sarcina. Si sa nu astepti sa vina responsabilitatile. Sa ti le asumi tu. E mult mai frumos asa.
In cazul temporalitatii, putem spune : Nu mi-a iesit acum. Si vedem ce am putea face mai bine pe viitor. Sau putem spune : Niciodata nu o sa imi iasa. Nu m-am priceput niciodata si nu sunt bun la asta. E diferenta dintre un campion si cel mult locul doi. Locul doi e primul care pierde. E foarte important sa intelegem ca nu trebuie sa vedem un tip de esec drept permanent. Putem oricand sa schimbam ceva. Nu schimbam obiectivul, ci doar stragegia, planul. Niciodata nu poti gresi a doua oara. Prima oara ai gresit. A doua oara ai ales.

In al doilea rand este vorba de generalitate si particularitate. Poti sa recunosti ca ai probleme financiare si sa cauti sa rezolvi aceasta problema. Sau poti sa refuzi si sa mai iubesti si sa te mai ingrijesti de tine pentru ca nu mai ai bani. Diferenta nu o face potentialul, ci cat de mult din acest potential antrenezi. Sa faci tot ce iti sta in putinta. Avem tendinta sa amestecam domeniile vietii noastre intre ele si sa ducem esecul dintr-unul in toate.

Apoi mai este si cauzalitatea. Dam vina pe noi sau pe altii? Luam meritele noi sau le dam altora? Bineinteles ca e foarte important conceptul de responsabilitate. E bine sa stii cand gresesti, sa cauti sa iti revizuiesti atitudinea.
Aici insa nu gresim doar dand vina pe restul mereu. Mai gresim si dand toate meritele altora sau intamplarii.

E mult mai bine sa spui : cat de inspirat am fost azi! decat sa spui : am fost norocos.
La fel de bine, eu unul consider ca nu e bine sa dau vina nici pe mine si nici pe altii. Daca eu am gresit, nu ma ajuta sa ma acuz in continuu. Trebuie sa inteleg ca am gresit si sa imi arat ca poate fi si altfel, ca mi-am inteles lectia si nu voi mai provoca aceeasi suferinta.
Iar daca altii gresesc, in loc sa tin mereu ranchiuna pot oricand sa aleg : Ii iert si ii accept asa cum sunt in viata mea. Sau ii iert si aleg ca pentru sanatatea mea fizica si/sau emotionala nu mai sunt bineveniti in viata mea.

Din pacate nu imi amintesc titlul cartii insa voi mai cauta sa aflu.

Apropo de asta, e un concept interesant din NLP care spune ca e mai bine sa spui e mai bine sa spui voi cauta sa...
Daca spui voi incerca sa inseamna ca din start iti dai o probabilitate mare sa nu reusesti si astfel vei fi superficial.
Insa daca spui voi cauta sa inseamna ca daca e ceva de gasit tu vei gasi. Te face sa iti antrenezi toate simturile pentru a fi tot ce poti fi in cautarea ta pentru a rezolva o situatie.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa ce l-am vazut mi-a mers bine in viata o vreme dar nu intotdeauna e usor sa fi optimist, cand cade un gand rau nu se mai implinesc gandurile bune si tot asa, daca am fi zei si am avea puterea sa vedem partea buna a vietii ne era bine dar in zadar la cum o ducem acum... mai tragem si rele la ocazie.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
eu cred ca este o greseala mare pe acolo : sa te concentrezi doar pe nevoile si dorintele proprii nu da rezultatele cele mai bune.
stii proverbul : ai grija ce iti doresti, ca ar putea sa se intample.
Parerea mea este ca tot suma de : valori adevarate, religie, cultura, experiente, educatie, respect pentru noi si cei din jur ne fac castigatori in viata.

| andrei1993a explică (pentru Stelutza1990):

Mie nu mi se pare o greseala, sincer am incercat si a functionat. Nu e vorba doar de concentrare, ci si de sacrificiile facute pentru ''acel ceva'' care ti-l doresti. Nu te gandi ca cineva sta pe pat zilnic si se gandeste intens la o vila si nu mai stiu ce masina si peste 3-4 ani le are. Tot prin munca ajungi sa ai ceea ce-ti doresti. happy in plus daca gandesti pozitiv e ceva bun.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru andrei1993a):

si la mine a functionat ideea, si inca functioneaza : primesc tot ce vreau.
insa ziceam de gandirea pozitiva raportata doar la propria persoana :
documentarul acela nu invata oamenii sa imparta ce au bun, ci doar sa se concentreze pe nevoile lor.
bine, probabil cum sa fim generosi dupa ce ne implim visele ar fi subiectul unui altui documentar.

| andrei1993a explică (pentru Stelutza1990):

Asa e, dar in final ce-ti pasa de nevoile altora? Important e sa ai tu si familia ta tot ce-ti trebuie ca ceilalti din jur nu prea conteaza asa cum nu contezi nici tu pentru ei.

| Bacemi a răspuns (pentru andrei1993a):

Andrei, din ce am observat eu avem nevoie de 3 elemente : entuziasm, viziune si actiune.
Actiunea nu trebuie sa fie un element care sa depinda de starea noastra emotionala. Ea trebuie sa fie un flux continuu. Te simti rau? Actionezi. Esti bucuros de o reusita? Sarbatoresti putin si apoi continui sa actionezi. Atat un esec dar mai ales un succes trebuie folosit ca o treapta pentru mai departe. Un scop fara un plan e doar un vis. Si de prea multe ori lasam o mica reusita sa ne transforme in cei care nu vor sa poata mai mult.
Entuziasmul cel mai probabil provine din iubire la modul absolut. Daca tu esti convins ca tot ce faci vine din dorinta de a contribui si ca nu gresesti, vei trece peste vorbele grele si vei deveni din ce in ce mai bun. Experienta nu e altceva decat o colectie de greseli.
Viziunea inseamna sa crezi fara a pune la indoiala o dificultate sporta efortul merita. Si cum spunea Anais Nin, durerea ajunge sa fie nimic comparat cu fericirea pe care o traiesti, cu implinirea autentica. De prea multe ori alegem calea prea usoara si astfel o varianta mai putin inteleapta a noastra.

Referitor la pozitivitate, si aceasta e complexa. De prea multe ori pozitivitatea se transforma intr-o lupta, intr-o revolta. Ne revoltam spunand : de ce eu, nu meritam asta, uite cate am facut.

Am citit recent o carte si am retinut cateva concepte cheie de acolo.

Primul ar fi temporalitatea. Ai o problema. Desi mai corect ar fi sa o numim situatie. Situatia devine problema doar in cazul unei atitudini corecte. Deviez putin dar trebuie sa amintesc si faptul ca atitudinea corecta e una in care iti spui : acum din pacate nu pot contribui decat dand cu matura sau spaland farfuriile. Si indiferent la ce aspiri tu sa faci, vei spune : Incerc sa fiu in acest moment cel mai bun maturator, cel mai bun spalator de vase. Important este sa fii tot ce poti sa fii, indiferent care iti este sarcina. Si sa nu astepti sa vina responsabilitatile. Sa ti le asumi tu. E mult mai frumos asa.
In cazul temporalitatii, putem spune : Nu mi-a iesit acum. Si vedem ce am putea face mai bine pe viitor. Sau putem spune : Niciodata nu o sa imi iasa. Nu m-am priceput niciodata si nu sunt bun la asta. E diferenta dintre un campion si cel mult locul doi. Locul doi e primul care pierde. E foarte important sa intelegem ca nu trebuie sa vedem un tip de esec drept permanent. Putem oricand sa schimbam ceva. Nu schimbam obiectivul, ci doar stragegia, planul. Niciodata nu poti gresi a doua oara. Prima oara ai gresit. A doua oara ai ales.

In al doilea rand este vorba de generalitate si particularitate. Poti sa recunosti ca ai probleme financiare si sa cauti sa rezolvi aceasta problema. Sau poti sa refuzi si sa mai iubesti si sa te mai ingrijesti de tine pentru ca nu mai ai bani. Diferenta nu o face potentialul, ci cat de mult din acest potential antrenezi. Sa faci tot ce iti sta in putinta. Avem tendinta sa amestecam domeniile vietii noastre intre ele si sa ducem esecul dintr-unul in toate.

Apoi mai este si cauzalitatea. Dam vina pe noi sau pe altii? Luam meritele noi sau le dam altora? Bineinteles ca e foarte important conceptul de responsabilitate. E bine sa stii cand gresesti, sa cauti sa iti revizuiesti atitudinea.
Aici insa nu gresim doar dand vina pe restul mereu. Mai gresim si dand toate meritele altora sau intamplarii.

E mult mai bine sa spui : cat de inspirat am fost azi! decat sa spui : am fost norocos.
La fel de bine, eu unul consider ca nu e bine sa dau vina nici pe mine si nici pe altii. Daca eu am gresit, nu ma ajuta sa ma acuz in continuu. Trebuie sa inteleg ca am gresit si sa imi arat ca poate fi si altfel, ca mi-am inteles lectia si nu voi mai provoca aceeasi suferinta.
Iar daca altii gresesc, in loc sa tin mereu ranchiuna pot oricand sa aleg : Ii iert si ii accept asa cum sunt in viata mea. Sau ii iert si aleg ca pentru sanatatea mea fizica si/sau emotionala nu mai sunt bineveniti in viata mea.

Din pacate nu imi amintesc titlul cartii insa voi mai cauta sa aflu.

Apropo de asta, e un concept interesant din NLP care spune ca e mai bine sa spui e mai bine sa spui voi cauta sa...
Daca spui voi incerca sa inseamna ca din start iti dai o probabilitate mare sa nu reusesti si astfel vei fi superficial.
Insa daca spui voi cauta sa inseamna ca daca e ceva de gasit tu vei gasi. Te face sa iti antrenezi toate simturile pentru a fi tot ce poti fi in cautarea ta pentru a rezolva o situatie.