| anonim_4396 a întrebat:

Crezi că depresia se poate vindeca?

Dacă da,atunci cum.
Dacă nu, atunci de ce.

75 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e o boala, e ''o stare de tristete pe o perioada indelungata''. Noi ne-o cream. Nu spun ca la inceput nu e justificata, doar ca la un moment dat ajunge sa fie cum a spus si Mada, un moft. Ceva care sa-ti permita sa lenevesti si sa nu faci nimic in legatura cu problemele tale. E o prostie care nu te ajuta cu nimic si daca o faci pe o perioada prea indelungata, ajunge sa-ti placa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

"Nu au prins pe Ceasca, nu au prins razboi mondial."Astea sunt singurele motive pentru care cineva ar putea intra in depresie? O pers obișnuita, cu trecutul tău, nu ar fi intrat in depresie? Fara sa fie vorba de cineva sensibil in mod special.
O masina la 18 ani nu compensează tot.Nu șterge cu buretele tot ce a fost înainte.Sunt cazuri si cazuri.Nu toți au o viața roz, indiferent de ce indica aparentele.Nu ajunge sa spui ca e o generație de ratați ca sa cataloghezi o boala drept un simplu moft.
Nu exista motive prestabilite, demne de a fi luate in serios si motive absurde.Se schimba in funcție de generație si de percepția societății.Ca si întrebarea aia cu seenophobia, care pe tine te făcea sa razi, iar altii incepeau sa plângă. Motive penibile, dar consecințe reale, care nu pot fi subestimate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu, nu e doar atat.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am depresie, de ce altii ar da? Am pornit de jos si am ajuns unde am ajuns pe spatele meu. Nu lui "mami" si "tati". Sunt multi care o duc rau ( cu adevarat rau) si nu mai dau in depresie. Stii ce vreau sa zic.
Ps. Doar ce am venit de la dus. Simt mereu nevoia sa fac unul cand ma baga oameni penibili in seama. ( sa nu te simti supiica!)

| Mădă0611 a răspuns:

Aveti astia "depresivii" niste expresii si cuvinte de nu meritati mila, de fapt nu meritati oricum, sa va iasa figurile din fund, dar pentru acele expresii meritati bataie.

Cati ati mai fi depresivi daca nu v-ar mai indura oamenii atatea? E retorica, n-am chef sa imi stric seara cu expresii "inteligente" fatate de minti "depresive".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

rolling on the floor Prima întrebare e la misto? Sau chiar ți-e imposibil sa înțelegi un om "de rand"?
Pentru ca tu constitui o excepție.Altii ar da pentru ca, spre deosebire de tine, ei nu sunt "lipsiți de empatie", ca sa o citez pe prietena ta supica.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Shhh acolo laughing
Imi place de Mada cum gandeste. Bravo ei.

| Endoryus a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi ca te bat astia daca te vad Madalina, ai grija laughing. Te baga si pe tine in depresie! rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru Endoryus):

Supadeceapa a evaluat răspunsul tău ca fiind nefolositor, amuzant şi eronat.
"Aveti astia "depresivii" niste expresii si..."
acum 1 minut

Nu mai pot de frica. :-s :-ss
Am ajuns la concluzia ca specia noastra e cea mai slaba, cea mai jalnica, cea mai spurcata pentru ca prea ii tinem in brate pe toti mucosii. Toti deraiatii astia mintal ii obosesc psihic si fizic pe ceilalti, si astfel ajungem sa fim oarecum la fel. Mai si baga placa aia cu empatia. Tre' sa-i ajuti pe toti sa profite de tine, altfel esti psihopat/lipsit de empatie. Da' sa se ajute. Sunt ca cersetorii aia din oras care se tarasc, ca nu pot merge, dar daca arunci o petarda spre ei, sa vezi ce fug.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

Când nu intri pe TPU nu faci duș?laughing

| AC4S4 a răspuns:

Depresia poate sa apara in urma unor probleme sociale (singuratate, moartea unei persoane dragi, rasism, lipsa de comunicare, etc.). Desigur, un factor foarte important este si caracterul persoanei. O persoana care renunta repede la orice este mai expusa in a ajunge in starea de depresie. Adica persoanele care nu muncesc in a repara ce s-a stricat in viata lor. De asemenea, persoanele sensibile sunt si ele mai expuse.

Depresia poate disparea odata ce dispar si problemele. In caz ca ramane starea de depresie, vizita la psihiatru sau psiholog este o solutie buna.
O persoana cu increderea buna in sine, care munceste pentru a obtine ceva, care nu se da batuta repede nu va ajunge sa cada in depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar mie mi se pare că niciunul din cei care scriu aici nu știu ce-i aia depresie?))

| Violleta2022 a răspuns:

Da, depresia se poate vindeca cu succes, daca iti schimbi hrana, stilul de viata si te apuci de sport.
Depresia este generata de un dezechilibru chimic din corpul tau, generata de mancarea neadecvata, lipsita de anumite vitamine si minerale, pe o perioada lunga de vreme.
Suplimentarea corpului cu acele vitamine si minerale, il readuce la viata si depresia dispare.
La un pacient cu depresie, vitaminele B3 si B6 sunt mult sub limita normala. Magneziul de asemenea.
Mancarea sanatoasa, bogata in vitamine si minerale, sportul in aer liber si socializarea, duc la imbunatatirea starii mentale, facand ca depresia sa dispara in timp.
Doze mari de Vitamina B3 si B6 ajuta enorm la recuperarea sanatatii si eliminarea depresiei.
Atentie, vitamina B complex nu este buna, avand doze infime de B3 si B6. Se cumpara din farmacii separat aceste vitamine, care au dozaj mare de component, ca sa obtii rezultatele dorite.

| Mădă0611 a răspuns:

Deloc. Mi-e scarba de lenesi, de prefacuti.

| Mădă0611 a răspuns:

Pisi, ai limbrici? ca vad ca te mananca tare in fund. Eu nu postam pe net ca sunt trista, nu ma plangeam ca as fi depresiva, doar ma regaseam in poezii, melodii si filme triste, tembelo. Pe cand aveam 14-15 ani nu erau atatia mucosi pe net, a stai, nu exista net, sau nu avea multa lume. Acum toti mucosii au si inventeaza depresii ca sa ii lase parintii in pace cu responsabilitatile, dar sa-i cocoloseasca pe saracii batuti de soarta, de prostie de fapt. Parca ti-am zis pa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mădă0611):

Același rahat, nu-ți mai căuta scuzewinking

| Frank51 a răspuns:

Da, dar depinde de om. Unii oameni sunt mai inteligenti, altii mai ignoranti, altii prosti, altii imaturi. Fiecare tip de persoana ar reactiona diferit la depresie. Probabil nu il pot compara cu un exemplu valid, dar am avut un astfel de episod si am reusit sa ies singur din el, cu rabdare, calm si comunicare. Pana la urma este normal sa ne fie bine dar si rau, asta ne este soarta, sa induram si sa incercam sa trecem peste.

| SG1995 a răspuns (pentru Endoryus):

"Sunt mulți care o duc rău, da n-o dau în depresie" - Endoryus 2018

Ai fost tu cu ei la psihiatru, le-ai verificat? Că interiorizează și nu arată ca să dea de proști ca tine, e clar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se poate vindeca, dar depinde ce fel de persoana esti, si care sunt cauzele ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Hopa, si depresiv golanul, adica mno, era logic. Ma mir ca ai avea vreun job la cum esti, dar na, poate ai, la plimbat oile, saracile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu dacă nu intri aici să-i jignești pe ăștia nu te simți bine?rolling on the floor)

| SG1995 a răspuns:

Prietene că tot vorbim de House ai înțeles ceva din serial? Era exact vorba despre un tip depresiv, cinic și nefericit constant.

Și îmi mențin poziția, ești un tip inteligent, ai răspunsuri, dar la faza asta ești de c*cat.
Ideea e că în adolescență am avut depresie, și e departe de ceea ce aberezi tu mai sus. Nu e nici deprimare, nici nevoie de atenție, ci e un constant iad psihologic. Un depresiv nu caută atenție socială, ci din contra e închis și introvertit.
Eu personal nu ieșeam afar cu zile, perioada de 6 h la școală mi se părea un chin, și uram viața în general.
Deci când ai să treci prin așa ceva să zici după că e abureală ieftină.
Că eu numai am nevoie de așa ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vai de capu tău fețit-o.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SG1995):

laughing

| Drimmero a răspuns:

Citesc ce se scrie pe aici si ma crucesc, e firesc sa existe discutii contradictorii pe o tema ca asta, dar s-a depasit pragul bunului simt.

Conteaza foarte mult personalitatea si caracterul in aceasta afectiune, ca tot am vazut pe aici ca s-a vorbit de predispozitia oricarui om de a dezvolta o aceasta tulburare. Nu toata lumea poate avea depresie,, era deja macel.

PS Astept sa-mi sara cu injuraturi cei care afirma contrariul, abia astept sa ma amuz asa pe final de an!

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu toată lumea poate avea, dar chiar și așa în viață e imposibil să nu treci perioade de genul.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu daca nu incerci sa te bagi in seama cu mine, nu te simti bine? O alta intrebare buna, zic eu.

| SG1995 a răspuns:

Îmi cer scuze că m-am prea în serios, dar chestia că pe lângă că aseară avusem o stare nașpa, eu chiar am trecut prin depresie, și știu ce e, și cu ce se mănâncă.

| Drimmero a răspuns (pentru SG1995):

Perioade de tristete, suparari si frustrari, asta da, dar atentie...ele sunt doar perioade si nu depresie! A nu se confunda cu boala si sa le lasam in pace in sectiunea de 'perioade'.