| anonim_4396 a întrebat:

Crezi că depresia se poate vindeca?

Dacă da,atunci cum.
Dacă nu, atunci de ce.

75 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns (pentru Mădă0611):

Okay, eu de obicei nu mă iau așa în serios, dar când văd ce răspusuri retarde aia gen: depresia nu există, sau depresia post-natală e goană după atenție chiar mă văd nevoit să-ți explic ca unui puradel de 5 ani:

Depresia este o boală psiho-patologică care apare în urma un traume de tip psihologic, astea pot fi majoritar de 3 felul:

- pierderea unor persoane
- un eșec
- sau respingerea socială

Depresia se manifestă prin închistarea în sine și lipsa de socializare, insomnie sau din contra somnolență extremă, apatie, axietate, sentiment de auto-învinovățire, lipsa poftei de mâncare și de viață în general.

Ce e depresia?
E o stare de nefericire și neliniște interioară de lungă durată. Stresul, da stresul pe lângă cele 3 cauze majore e o a 4 a cauză.

În general cei care suferă de depresie sunt retrași și trec neobservați, de obicei majoritatea nu iese în evidență, dar semne există, de exemple faptul că cineva își neglijează sănătatea, igiena, sau treburile casnice.

Oricine poate da în depresie, iar dacă îți moare cineva apropriat, șansele cresc, totuși, persoanele care au deja diverse afecțiuni fizice sau psihice sunt de două ori mai predispuse așa ceva.

Depresia poate fi de lungă sau de scurtă durată și poate afecta pe oricine, din orice segment social.

Și nu, nu e doar o plictiseală, sau lipsă de atenție, ci e o lipsă profundă de sens existențial și perspectivă, de exemplu cei mai mari artiști ai lumii sunt foarte activi, dar, asta nu îi ferește de depresie, astăzi se știe de exemplu că, Van Gogh suferea de depresie și de-asta s-a și sinucis.

Cât despre depresia post-natală, ei bine orice operație mai serioasă lasă sechele psihologice, iar unele te lasă și cu dureri cronice, acel stres, durere, și conștientizarea faptului că ai fătat, frica de-a nu fi capabil să asiguri nevoile nou-născutului, și anxietatea socială care vine cu statutul social de "mamă" chiar duce la depresie, și nu are legătură nici cu nevoie de atenție, nici pofta de mâncare cum ai zis tu, ci efectiv sentimentul femeii că nu face cu creșterea copilului.
La primului copil e teamă, la 5-6 copii e deja teroare.
Dar cum tu nu te gândești în viața asta să te reproduce, e normal să nu te gândești, dar oare ce simte o proastă după ce fată?

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Când perioada aia durează circa 4 ani, e depresie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru SG1995):

6 luni sunt de ajuns pentru a primi diagnostic.

| Drimmero a răspuns (pentru SG1995):

E irelevant cat tine, poate sa tina si 1 an ca e suficient daca esti macinat pe interior de ganduri zilnice si grele.

| Endoryus a răspuns (pentru SG1995):

Inca citesc despre acest subiect si clar nu am idee cum ce se mananca. E imposibil sa sufar de asa ceva.Dar asta nu ma opreste sa aflu mai multe.

| SG1995 a răspuns (pentru Endoryus):

Depinde, cinismul e de exemplu un indiciu, la fel ca și apatia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SG1995):

Cu mamele, scuteste-ma! Se plang atata, dar nu le-a obligat nimeni sa faca, iar daca e sa se laude, vaaai, sunt cele mai fericite din lume. Nu ma impresioneaza deloc femeile astea. Nu esti capabil/a sa ai/cresti copii? Nu faci. Simplu.

"anxietatea socială care vine cu statutul social de "mamă" chiar duce la depresie". Asta nu e prostie? Si cei care le plang pe astea nu-s prosti, ca tine?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai copii? rolling on the floor))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu cred ca nu ai idee prin cate transformari trece o femeie in timpul sarcinii. Chiar esti in halul asta de necitita sau trollezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru supadeceapa):

N-am citit ce ai citit tu, asta e clar, ca daca citeam eram ca tine, jale, am citit ceva mult superior. Toata lumea trece prin tot felul de transformari, fara sa aleaga, femeile alea aleg sa fie mame, apoi se plang. E o vorba in popor, "ti-a placut sa dai din craci, acum leagana si taci". N-am copii si nu nu vreau sa am, prea multi dobitoci in jur sa-l pot proteja fara sa-l fac sa sufere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mădă0611):

Inteleapta decizie, n-avem nevoie de mini-Mădă, lumea e deja un loc destul de jegos. Dar candva tot o sa ramai gravida si sper nu te bage nimeni in seama cand treci prin cele mai mari transformari fizice, hormonale, emotionale din viata ta si ai nevoie cel mai mult de oameni in jurul tau rolling on the floor.
Numai ca sa-ti dai seama ce gandire imputita ai putut sa ai.
Eu n-am auzit mame sa se planga, dar la tine toata lumea plange, asa ca: https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_projection

| RAY a răspuns:

Sunt doua forme de depresie

cea normala,provizorie,care o avem din cand din cand sau cand pierdem pe cineva drag

cea cronica cand fara un aparent motiv esti in depresie

cea normala sa spun asa se vindeca cu timpul sau la un psiholog sau cu tratament cu medicamente care contin dopamina

cea cronica poate fi pe viata,pur simplu e ceva cronic,nu se poate vindeca,exista pacienti care chiar sub tratament tot nu le ajuta deloc, uni manifesta comportamente ca sarcasmul, au un simt al umorului mai dezvoltat, beau mai mult alcool, pot lua chiar droguri, practic se lupta sa invinga depresia prin tot felul de lucruri

| Mădă0611 a răspuns (pentru supadeceapa):

N-o sa raman, pentru ca nu sunt tu. Si exact de asta nu fac copii, ca e lumea jegoasa si mi l-ar murdari, ceea ce am si zis, dar tu esti foarte dăjteaptă si nu ai inteles ce am zis.

Cine s-ar plange cunoscutilor? Sau cine s-ar plange mucosilor ca tine? https://www.boredpanda.com/funny-mom-memes/

Apropo de proiectia psihologica, vezi ca tu te-ai bagat in seama cu mine, cu o amenintare, pentru ca te-ai simtit atacata :-" Si n-am chef sa mai citesc ce ai scris, eu doar am continuat folosind cuvintele tale. >:)

| deadhoe a răspuns:

Probabil prin tratament si antrenarea mintii